Від раю до звалища: на що перетворилося місце, де стояв пам'ятник Хмельницькому на Хортиці — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Від раю до звалища: на що перетворилося місце, де стояв пам'ятник Хмельницькому на Хортиці

Від раю до звалища: на що перетворилося місце, де стояв пам'ятник Хмельницькому на Хортиці

У 60х роках минулого століття на острові Хортиця почалося будівництво бази відпочинку "Січ", що належить Дніпровському алюмінієвому заводу (ДАЗ), який згодом став називатися Запорізьким алюмінієвим комбінатом (ЗАлК). У степовій зоні біля балки Громушиної виросла ціла оздоровча зона, що простягнулася практично від верхів'я балки до самого берега. Доглянутий пляж, будиночки, альтанки, фонтани, їдальня, джерела з чистою водою - все це стало ідеальним місцем відпочинку заводчан і багатьох запорожців. В ході будівництва бази відпочинку на її території було вирішено встановити пам'ятник запорозькому козаку, і вже в 1965 році тут з'явилася робота запорізького майстра Михайла Худаса і його учня Федора Зайцева - пам'ятник гетьману Богдану Хмельницькому.

Фото базы отдыха Фото бази відпочинку "Січ" в 1968 році, справа нагорі видно пам'ятник Хмельницькому

Вся територія навколо скульптури гетьмана була облагороджена, тут з'явився цілий парк. Дуже детально описує в своїй розповіді місце встановлення пам'ятника запорізький краєзнавець Лариса Бєляєва:
"Куточок навколо скульптури був оформлений зі смаком і розмахом, що за радянських часів рідко поєднувалося. Поруч з курганом текла проточна вода з козацької криниці, за нею перебували дзеркальний басейн і алея троянд. Недалеко - красивий фонтан зі справжніми золотими рибками. Вийшло! Ну, чи не райський куточок на місці колись випаленого сонцем пагорба?! Це затишне місце відразу ж полюбили запоріжці. Сюди приходили вони цілими сім'ями, фотографувалися, прогулювалися в тіні алей і чинно прямували по крутих сходинках до Дніпра на пляж. Спуск був досить мальовничим, а попереду відкривалася синя гладь великої ріки."

Біля пам'ятника Хмельницькому на Хортиці, 1968 р., фото Володимира Щербака

Але в 90-х роках ХХ століття все змінилося. Поступово почала занепадати база відпочинку, парк ставав все більш зарослим і занедбаним. Уже на початку 90-х до пам'ятника було важко підібратися крізь зарості, і гостей у гетьмана з кожним роком ставало все менше. Згадали про пам'ятник до 400-річного ювілею Хмельницького, в 1995 році. Тоді його зняли з постаменту за допомогою крана, після чого відреставрували, і встановили на вході в парк Металургів на вулиці Богдана Хмельницького, де пам'ятник знаходиться донині. Таким чином, скульптура отримала нове життя, і помилуватися гетьманом - засновником першої козацької республіки, тепер може будь-хто прямо в центрі міста.

Але що ж сталося з парком, де стояв цей пам'ятник? Де він, райський куточок, який колись притягував до себе сотні гостей з усього міста, і навіть з інших куточків країни? Мені вдалося відшукати те саме місце, яке описує Лариса Бєляєва в наведеному вище оповіданні. Тут, як і колись, зустрічають нас сходи, що ведуть на невеликий пагорб.

З боків ростуть туї, а нагорі самотньо стоїть те, що залишилося від пам'ятника - частина постаменту.

Все навколо покрилося густими заростями, подекуди ще можна побачити розкидані залишки залізобетонних конструкцій.

А ось і та сама Козацька криниця, колись з цього колодязя по трубочці через цей отвір витікала чиста джерельна вода. Сьогодні навколо нього - звалище.

Та й сам колодязь перетворився в болото зі сміття.

Проходимо далі, і ледве помітною стежкою виходимо до покинутого фонтану.

Де, як не тут, згадати ці слова? "Недалеко - красивий фонтан зі справжніми золотими рибками. Вийшло!". Ні, на жаль, не вийшло. Не вийшло зберегти те, що колись приносило море радості і вражень. Навіть зараз, через десятиліття, досить поглянути навколо, і можна запросто уявити, як красиво було тут тоді. Все ще видно алеї, акуратно обсаджені туями, вдалося знайти навіть галявину, де вічнозелені красуні росли по колу, замикаючи прекрасне зелене кільце і створюючи відокремлений куточок посеред колись мальовничої природи. Тепер тут, в самому центрі галявини - вогнище, викладене з осколків фонтану.

Природа заліковує рани. Гори сміття поступово заростають свіжою травою, піднімаються вгору нові дерева, заростають доріжки, колись викладені плиткою. Навколо - тиша, що переривається лише співом птахів. І тільки самотній постамент на пагорбі з видом на дніпровські береги нагадує нам про те, що здатна зберегти лише людська пам'ять - про колись забуте минуле...

Олексій Толмачов

В оповіданні використані матеріали з сайту retro.zp.ua, фото із Запорізького обласного державного архіву, фото Володимира Щербака з архіву газети "Індустріальне Запоріжжя - панорама", а також фото Олексія Толмачова

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Дуже живописний парк, що складається з декількох алей і галявин, де висаджено безліч видів дерев і чагарників

Цікавий факт

Найвища точка Хортиці знаходиться на території історико-культурного комплексу "Скіфський Стан" – унікального музею під відкритим небом. Висота над рівнем Дніпра тут становить 60 метрів, звідси відкриваються чудові краєвиди на землі Хортиці, панорама Дніпра, правого берега та міста Запоріжжя.

Прокат велосипедів на Хортиці