Острів Байди — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Острів Байди

Острів Байди

Справжній «молодший брат» Хортиці – острів Байди, або Мала Хортиця, розташований на Старому Дніпрі навпроти урочища Вирва. Малою Хортицею в різні часи називали одразу декілька острівних ділянок на Дніпрі. Це й урочище Степок, яке розташовувалося вище за течією та під час паводків перетворювалося на острів (зараз ця місцевість затоплена, і лише її верхівка височіє над Дніпрогесом та називається островом Леніна). Називали Малою Хортицею й урочище Свиняча Голова, яке також під час паводків ставало островом, відділяючись другим руслом Старого Дніпра від основної ділянки суші правого берега. Після сильної повені в 1845 році це русло розширилося, в ньому буквально змило ліс й будинки, і німці-менноніти, які тут мешкали, насипали дві дамби, щоб цього не повторилося. Зараз там знаходиться запорізький гранітний кар’єр. Третя версія говорить на користь того, що Мала Хортиця – це острів Байди, розташований напроти урочища Вирва на правому березі й дещо нижче (південніше) за балку Каракайку на Хортиці. Сьогодні ця версія є найбільш популярною, і зовсім не дарма цей острів називають «молодшим братом» Хортиці.

Вид з правого берега на острів Байди й Хортицю

Цей невеличкий острів довжиною 570 метрів і шириною близько 160 метрів не лише досить точно повторює форму та обриси Хортиці – тут повторюється навіть послідовність ландшафтних зон! Так само, як на Хортиці, північна частина острова являє собою скелястий пагорб, на півдні скелі острова Байди так само знижуються і йдуть під денну поверхню в південній частині. Так само, як і на Хортиці, центральна частина острова Байди вкрита степом, а південна частина – це понижений плавневий ліс. Така неймовірна схожість дає всі підстави називати цей острів Малою Хортицею.

Це місце цікаве не лише своєю природою й схожістю з Хортицею – це ще й скарбниця історії. У північній частині острова навіть сьогодні доступні зорові рови й вали – це залишки укріплень часів русько-турецької війни 1735-1739 років, які захищали запорізьку судноверф. Нижче за ці укріплення археологам вдалося знайти залишки містечка з фортецею, яке побудоване Дмитром Вишневецьким (Байдою) у середині XVI століття. Це містечко вважається першою в історії Запорозькою Січчю. А дещо вглиб знаходяться ще п’ять міст, одне під іншим! Третій шар – залишки фортеці перших століть нашої ери, четвертий – фортеця білозерської культури (XII-X ст.ст. до н.е.), п’ятий шар – фортеця сабатинівської культури (XIV-XII ст.ст. до н.е.), шостий – фортеця складної кам’яної архітектури площею близько 2,2 гектари, створеної представниками катакомбної культури ще у XX і XVIII-XVII століттях до нашої ери! Є й сьомий шар, найдавніший з усіх – це енеолітичне поселення типу Середній Стог.

Ще на мапах XVIII століття острів Байди мав розміри втричі більші за сьогоднішні. Череда повеней і паводків змила частину острова, особливо постраждала південна частина, яка не мала захисної стіни зі скель. До речі, висота скель у північній частині острова сягає 14 метрів! Сьогодні на острові розташовується база відпочинку «Бригантина» комбінату «Запоріжсталь», північна частина острова вкрита степом, на південній частині росте досить густий тінистий ліс, є виходи до води й невеличкі піщані пляжі. Між південною частиною острова та правим берегом протока має невелику глибину й ширину, що дозволяє легко перепливти на острів з правого берега. Інколи, в особливо посушливий період, коли рівень води в Дніпрі істотно знижується, тут можна навіть перейти на острів убрід.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Меморіально-туристичний комплекс, розташований в самому серці заповідної природи острова Хортиця

Цікавий факт

Перші кургани на Хортиці почали зводити задовго до появи найдавнішої з Єгипетських пірамід – в IV тисячолітті до нашої ери. Для порівняння, дата побудови найдавнішої єгипетської піраміди фараона Джосера - близько 2770 року до нашої ери.

Прокат велосипедів на Хортиці