Кургани — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Кургани Хортиці

Поховальні насипи – кургани, в давнину були майже невід’ємним елементом степового ландшафту південної частини сучасної України. Традиція наших давніх предків щодо створення таких поховальних комплексів зберігалась протягом доволі довгого часу, завдяки чому чисельність курганів у південноукраїнських степах і сьогодні досить значна, незважаючи на те, що величезна їх частина була розорана під час освоєння земель для сільськогосподарських потреб. Будучи не тільки культовим і священним об’єктом, курган був також орієнтиром на місцевості – багато курганів мали власні назви, частина з яких не забута й нині. Уявіть на мить, як виглядала земля в ті часи – безкраї степи, що сягали до небокраю, ґрунтова доріжка, що вела світ за очі, а на обрії височіють величні курганні насипи, що вказують шлях мандрівнику. Тоді майже кожен знав їх назви, їх історію, про кургани складали легенди, наділяли їх таємничими силами й властивостями. Сьогодні багато курганів знищено людською діяльністю, а ті, що збереглись, кардинально змінили свій вигляд, стали нижчими й меншими, багато з них і зовсім стали непримітними.

Курган на Хортиці

Особливе місце в культовому житті наших предків мав острів Хортиця. Його унікальність, багатство природи й священна енергетика завжди вабила до себе людей. Підтвердженням тому є величезні культові комплекси, капища й святилища різних епох, що й досі віднаходять тут археологи, а також численні об’єднання курганів – курганні групи. На території острова, окрім поодиноких курганів, знаходиться 6 курганних груп. Вони розташовані практично по всій території острова, здебільшого на високих місцях. Творці цих поховань обирали для курганів місця, з яких відкривався мальовничий краєвид, щоб духи померлих могли милуватись рідними землями навіть після смерті. Кургани рідко насипали поодинці, часто створювали об’єднання декількох поховань поруч одне з одним. Це могло бути, приміром, поховання якого-небудь роду, що підтримувалось новими поколіннями за традицією. Крім того, кожен курган сам по собі зазвичай має поховання не однієї людини, а є багатошаровим. Окрім курганів, на Хортиці знайдено ґрунтові могильники, що, на відміну від курганів, не мають насипу зверху. На карті Якова Новицького, складеній у 1917 році, відмічено всі 6 курганних груп Хортиці.

Скіфський Стан – відновлена п’ята курганна група

За розповідями старожилів, зібраними Яковом Новицьким до 1830-х років, на деяких курганах у центральній і південній частині острова стояли кам’яні баби, які потім були кимось викрадені. В 1904 році на Хортиці нараховувалось 129 курганів, що знаходились як у складі курганних груп, так і стояли поодиноко. Як зазначалось раніше, нараховується 6 курганних груп на Хортиці, їх розташування можна побачити на інтерактивній карті острова Хортиця.

Курган із третьої групи

На початку ХХ століття в першій групі нараховувалось 36 курганів, у другій – 11, в третій – 15, у 4-й – 9, у 5-й – 28 і в 6-й – 14 курганів. Окрім курганів у цих групах у той же час нараховувалось 14 поодиноких або парних курганів, розташованих здебільшого вздовж східного узбережжя Хортиці. Вже в першій половині ХХ століття розорювання земель острова значно зменшило кількість збережених курганів, та надалі умови ще більше погіршились. На даний момент на Хортиці залишилось тільки близько 30 збережених курганних насипів. Перша курганна група зараз містить 18 насипів, більшість із них слабо помітна через зрівняння з поверхнею. Друга курганна група на даний момент майже непримітна, тут видніється тільки один напівзруйнований насип.

Курган і зоряне небо

У третій курганній групі на сьогодні збереглось 4 кургани, серед яких 2 значно оплило через близькість до ґрунтової дороги, а інші 2 збереглись значно краще – один із них знаходиться в полі, інший – криється в трав’яних заростях і майже не зазнав руйнувань. У четвертій групі частково зберігся лише один курган, інші було знесено в результаті сільськогосподарської діяльності. П’ята курганна група на сьогодні нараховує 7 курганних насипів, два з яких збереглись у хорошому стані. В кінці 2005 року було проведено реконструкцію даної курганної групи, тут з’явився музей під відкритим небом, туристичний комплекс "Скіфський Стан". Остання, шоста курганна група на даний момент представлена лише одним сильно розораним насипом. Одиночні кургани, що не належать до жодної із груп, у задовільному стані збереглись у лісовій місцевості.

Кургани на Хортиці

Поховальні насипи, розташовані на острові Хортиця, були створені в період епохи бронзи та скіфського часу. Ці стародавні кургани зберегли й донесли до наших днів унікальну енергетику тих часів, і дозволяють кожному в буквальному сенсі доторкнутись до своєї давньої історії, побачити на власні очі те, що створювалось багато поколінь тому. Кожний курган – це унікальна скарбниця, що зберігає в собі таємниці історії наших предків.

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Найбільше святилище на Хортиці: 3 кромлехи і 7 закладок, що датуються II тисячоліттям до н.е.

Цікавий факт

Одна з альтанок острова Хортиця, розташована на скелястому західному березі, пережила Другу світову війну. На території профілакторію Запоріжсталі раніше розташовувалося дві альтанки, і лише одній з них вдалося дивом уціліти в роки війни і дожити до наших днів.