Святилища — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Святилища Хортиці

На території острова Хортиця за весь час археологічних досліджень була знайдена безліч культових споруд – кам’яних закладень, кромлехів і святилищ, пов’язаних із стародавніми віруваннями наших предків. Кам’яні святилища – це праобраз древніх храмів під відкритим небом, усі вони мають виключно духовне призначення. Ці культові комплекси відносились насамперед до релігійних вірувань давнини, їх конструкція та форма часто пов’язана з культами зародження життя, з календарним циклом, з культом Сонця.

Святилище-обсерваторія на Хортиці

З найдавніших часів земля острова Хортиця вважалась священною, що підтверджується численними знахідками археологів. Тут у великій кількості сконцентрувались історичні об’єкти різних епох і різного призначення – курганні та безкурганні поховальні комплекси, численні кам’яні споруди культового призначення, давні поселення та городища. Все це додатково підтверджує духовне, сакральне призначення острова Хортиця – з найдавніших часів люди не використовували його землю в побутових цілях, це був своєрідний культурний і духовний центр, що об’єднав у собі різні епохи, народності й культури.

Святилище, пов’язане з культом "світового яйця"

Найбільша концентрація культових споруд спостерігається в північній частині острова Хортиця. На даний момент для огляду на острові доступні такі святилища:

Окрім названих об’єктів, на Хортиці є декілька культових споруд, що знаходяться на стадії дослідження та ще не реконструйованих для огляду, а також кілька святилищ, створених уже в наш час у якості реконструкції загального вигляду й призначень давніх культових споруд. Зокрема, наявне дерев’яне язичницьке святилище на північному схилі балки Молодняга, а також реконструкція святилища в південній частині острова Хортиця на території меморіально-туристичного комплексу "Протолче".

Святилище в Протолче

У наш час археологи продовжують знаходити цінні історичні об’єкти культового призначення, та ще багато з них очікує свого відкриття на теренах острова Хортиця.

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Найбільше святилище на Хортиці: 3 кромлехи і 7 закладок, що датуються II тисячоліттям до н.е.

Цікавий факт

Найвища точка Хортиці знаходиться на території історико-культурного комплексу "Скіфський Стан" – унікального музею під відкритим небом. Висота над рівнем Дніпра тут становить 60 метрів, звідси відкриваються чудові краєвиди на землі Хортиці, панорама Дніпра, правого берега та міста Запоріжжя.

Прокат велосипедів на Хортиці

Корисна інформація

Етнічні флейти myflute.org

Хортиця – чудове місце для єднання з природою, медитації, духовного саморозвитку. Природа острова – ідеальне місце, де можна пограти на флейті – інструменті, що єднає людину та Природу. Оберіть флейту вашої мрії, й візьміть її з собою на природу! Спеціально для любителів острова Хортиця – кращі флейти від запорізького майстра! Заходьте на наш сайт – myflute.org і знайдіть флейту вашої мрії!

Перейти на сайт