Охорона природи — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Охорона природи

Острів Хортиця – природна скарбниця, унікальна не лише в масштабах Запорізького краю й України, але й відома в усьому світі. Завдяки особливому розташуванню на острові з давніх-давен склалися сприятливі умови для життя рослин і тварин, для існування та розвитку унікального природно-ландшафтного комплексу, аналогів якому немає ніде у світі. Але з моменту втручання людини в життя острова його природа піддавалася змінам, більшість з яких носять негативний характер. Людина бувала на легендарному острові з дуже давніх часів, і чим сильніше розвивалася цивілзація, тим більше людство намагалося підкорити собі природу, змінити її для забезпечення максимального комфорту, а потім – і для власної вигоди. Забуваючи про те, що природа дарує людині можливість жити, забуваючи про справжнє життя в гармонії з природою, люди почали користуватися природою, нічого не віддаючи навзаєм. Недобросовісне ставлення до природних ресурсів, використання їх для задоволення лише власних потреб, небажання відновлювати втрачені природні багатства – все це призводить до порушення балансу екосистеми острова, до руйнування унікальних ландшафтів і до втрати багатьох цінних дарунків природи.

Степова пожежа

Оскільки заповідник не має можливості контроювати дії кожного, хто відвідує острів, необхідно приймати комплекс заходів, здатних попередити негативний вплив людської діяльності на природу Хортиці. За ефективністю можливі заходи можна класифікувати за трьома категоріями (за мірою зменшення ефективності):

1) інформування відвідувачів заповідника;
2) відслідковування порушувачів режиму;
3) ліквідація наслідків порушень.

Найважливішим та ефективним заходом з охорони природи заповідника є інформування відвідувачів про правила користування заповідником, про природоохоронний режим, про зони, на які розповсюджуються ті чи інші заборони та про дозволені для деяких дій місця. Як свідчить практика, досить велика кількість відвідувачів заповідника порушує правила через незнання.

Сміття на скелях

Як відомо, краще нещастю запобігти, ніж боротися з його наслідками. Саме тому дуже важливо забезпечити необхідною інформацією всіх, хто відвідує острів. Чим вищою буде поінформованість відвідувачів, тиж нижчим стане показник порушень режиму заповідника. Знаючи про те, що можна робити, а що – неможна, і маючи альтернативні методи вирішення проблеми заборон, гості острова зможуть мінімізувати ступінь свого впливу на природу заповідника. Інформування всіх бажаючих відвідувати острів – головна мета проекту нашого сайту. В нас є докладна інформація про те, що заборонено робити на території заповідника, у статті "Правила відвідування Хортиці".

Сміття у лісі

На жаль, не всі гості острова є добросовісними – дехто порушує режим заповідника свідомо, незважаючи на знання правил і можливих наслідків. Тому другим за важливістю заходом з охорони природи є виявлення порушників режиму й залучення їх до відповідних видів відповідальності з метою недопущення повторних порушень. Оскільки кількість відвідувачів перевищує кількість співробітників служби режиму, відстежити всі порушення, покарати винних і запобігти всім наслідкам неможливо.

Але кожен з нас може допомогти службі режиму знайти порушників, зробивши кілька кліків та відмітивши знайдене порушення на спеціальній інтерактивній карті в додатку до мобільних пристроїв. Якщо ви виявили порушення правил заповідника, просто вкажіть місце порушення на карті, оберіть тип знайденого порушення й додайте свій коментар. Це допоможе службі режиму знайти й покарати винних та запобігти наслідкам зневажливого ставлення відпочивальників до природи. Будь-яке порушення режиму призводить до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної або навіть кримінальної відповідальності. Кожен, хто є небайдужим до долі заповідника та природи всієї планети в цілому, може звернутися до служби режиму з повідомленням про знайдених на острові порушників. Якщо ми допомагатимемо острову разом, ми зможемо не лише врятувати його від знищення, але й повернути природі частину втрачених багатств. Чим більше ініціативи ми проявлятимемо, тим швидше будуть відчутні результати нашої участі в захисті природи острова від втручання людини. Отже, другим за важливістю заходом є відстеження та покарання порушників.

Суботник на Хортиці

На жаль, деякі порушники все-таки залишаються непоміченими і, як наслідок, відчувають свою безкарність. Це довзоляє їм скоїти порушення, що призводить до непередбачуваних, часом катастрофічних для природи наслідків. Засмічується ґрунт, повітря забруднюється вихлопами автотранспорту й димом від багать, степи та ліси спалюються пожежами, що виникають від розведених вогнищ або викинутого недопалку. Коли порушення запобігти не вдалося, єдиним заходом, що залишається, є ліквідація наслідків. З цією метою на Хортиці влаштовуються суботники з прибирання території від сміття, яке лишили недобросовісні відпочивальники, проводяться вирощування та висаджування молодих дерев на місці вирублених або спалених ділянок лісу, здійснюються заходи з відновлення природних острівних ландшафтів, взимку проводяться акції з годування птахів.

Годівниця для птахів на Хортиці

Кожен, хто бажає взяти участь у таких заходах, може дізнатися про них у розділі «Новини» нашого сайту. Будь-які дії, спрямовані на охорону природи заповідника й запобігання порушень режиму, вітаються і заохочуються. Об’єнавши зусилля, ми зможемо зберегти унікальну природу острова для майбутніх поколінь. Пропонуємо разом цінувати й зберігати цей чудовий оазис мальовничої природи!

Шпаківня на Хортиці

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Гранітна скульптура бандуриста, одного з символів і атрибутів української культури - козака Мамая

Цікавий факт

У минулому, в часи особливо сильної засухи, острів Хортиця з'єднувався з лівим берегом Дніпра численними піщаними косами, за якими можна було легко потрапити на острів і назад на берег. В даний час такого не спостерігається, тому що рівень води в Дніпрі став на 1.5 метра вище після побудови Каховської ГЕС, а по Дніпру проходить фарватер, який щорічно розчищають.