Тваринний світ — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Тваринний світ Хортиці

Тваринний світ Хортиці

Завдяки унікальним природним умовам острів Хортиця став будинком для сотень видів тварин, у тому числі рідкісних. Хортиця – одне з небагатьох місць, де можна спостерігати за життям рідкісних видів тварин і птахів в умовах дикої природи. На території острова розселилося більше 250 видів тварин, завдяки природоохоронним заходам заповідника популяції багатьох з видів не лише зберігаються, але і збільшуються. Така видова різноманітність обумовлена наявністю на острові незайманих людиною природних ландшафтів, в яких сформувалися відповідні умови для комфортного життя багатьох видів.

Сойка Одуд Сива жовна

Найбільшу чисельність серед тварин на острові Хортиця складають птахи. Їх тут більше, ніж 200 видів - найрізноманітніших, від звичних нам синиць і горобців, до рідкісних видів, які зустрічаються лише тут, на Хортиці, і підлягають охороні. У будь-яку пору року і у будь-який час доби, прогулюючись по Хортиці, ви неодмінно зустрінете безліч її пернатих мешканців. У теплі сонячні дні ліси острова наповнюються співом птахів. Тут їх дуже багато, і в кожної – своя пісня. Навіть взимку в балках і лісах вам обов'язково зустрінуться різні птахи – багато з них перелітні в інших областях, але тут вони залишаються зимувати завдяки теплому клімату.

Шпак Ворона Зеленяк Синиця Горобець Дятел

Окрім звичних нам невеликих співочих птахів, на острові Хортиця можна зустріти і дуже незвичайні види пернатих. Так, на Хортиці мешкає дуже красивий хижак – орлан-білохвіст, один з найбільших хижих птахів в природі. Цей вид птахів занесений у Червону книгу України, і не поширений в наших регіонах, проте на Хортиці цей вид знайшов собі надійне місце проживання. Окрім рідкісного орлана-білохвоста, серед хижих птахів Хортиці зустрічаються луні, боривітер, і ще більше десятка видів лише денних хижаків. А вночі на острові пробуджуються сови, серед них можна зустріти вухату і болотяну сову, хатнього сича, сплюшку та сіру сову.

Орлан-білохвост Польовий лунь Вухата сова Сплюшка Совенята Орлан-білохвост

У полях і на лугах острова Хортиця, на узліссях і схилах балок часто зустрічаються зайці, фазани, і безліч земноводних – ящірки, полози, вужі. Прогулюючись вночі по острову, ви можете почути шерех в траві або листі – це їжак. У лісі, особливо в хвойних лісах і поблизу баз відпочинку, парків і профілакторіїв острова ви побачите моторно бігаючих по деревах білок. Царство птахів і звірів тут всюди – інколи тварини зустрічаються в найнесподіваніших, на перший погляд дуже людних місцях.

Заєць сірий Ящірка Змія Змія Білка Білка

Дуже різноманітний і світ комах острова Хортиця. На деревах, в траві, на листочках – всюди живуть сотні видів комах, від яскравих метеликів, джмелів, бджіл, бабок, до ледве помітних маленьких павуків, жуків, мурашок. З весни до кінця осені світ комах оживає: відразу після танення снігу і першої відлиги з'являються перші бджоли, виходять із зимівлі сонечка. Коли весняне тепло надійно перемагає холоди, в повітря піднімаються барвисті метелики, цілі зграї бджіл квапляться обпилити первоцвіти на лугових просторах острова. Влітку ж світ комах з'являється перед гостями острова у всій своїй красі - дуже незвичайні і цікаві види зустрічаються практично всюди.

Джміль Метелик Гусениця Бджола Джміль Метелик

У найзаповідніших куточках острова Хортиця живуть дуже незвичайні, дуже рідкісні види тварин. Зустріти їх – справа особливого успіху, адже вони живуть лише там, де їх не потривожить людина. Серед таких рідкісних тварин – найбільші мешканці острова – плямисті олені. Популяція цих чудових, дуже гарних тварин була збережена завдяки зусиллям заповідника, і зараз їх кількість поступово збільшується. У плавнях, приплавневих лугах та в густих лісах південної частини Хортиці живуть дикі кабани. У степу зустрічається косуля, біля озер і проток – рідкісні види качок, чаплі, журавлі, лебеді і хижі птахи. Тут, в зоні абсолютної заповідності, ці рідкісні і зникаючі види тварин відчувають себе в безпеці, і можуть жити в повноцінному незайманому місці існування.

Плямисті олені Дикий кабан Польовий лунь в небі Хортиці Кабани с кабанятами Польовий лунь Кабан та кабанята

Завдяки великій різноманітності ландшафтів Хортиці, тваринний світ острова дуже багатий – Хортиця стала справжнім храмом природи, що прихистив на своїх заповідних землях величезну кількість чудових живих істот. Оберігаючи Хортицю від негативного впливу людини, ми зберігаємо справжнє диво – оазис живої природи посеред величезного промислового міста. Живий світ острова Хортиця – одна з унікальних особливостей заповідника, а в той же час – і основний пріоритет охорони природного світу острова.

Рекомендуємо також ознайомитись з переліком видів хребетних тварин острову Хортиця.

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Мальовнича альтанка на високій гранітній скелі на території профілакторію заводу "Запоріжсталь"

Цікавий факт

Найвища точка Хортиці знаходиться на території історико-культурного комплексу "Скіфський Стан" – унікального музею під відкритим небом. Висота над рівнем Дніпра тут становить 60 метрів, звідси відкриваються чудові краєвиди на землі Хортиці, панорама Дніпра, правого берега та міста Запоріжжя.

Прокат велосипедів на Хортиці