Тваринний світ — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Тваринний світ Хортиці

Тваринний світ Хортиці

Завдяки унікальним природним умовам острів Хортиця став будинком для сотень видів тварин, у тому числі рідкісних. Хортиця – одне з небагатьох місць, де можна спостерігати за життям рідкісних видів тварин і птахів в умовах дикої природи. На території острова розселилося більше 250 видів тварин, завдяки природоохоронним заходам заповідника популяції багатьох з видів не лише зберігаються, але і збільшуються. Така видова різноманітність обумовлена наявністю на острові незайманих людиною природних ландшафтів, в яких сформувалися відповідні умови для комфортного життя багатьох видів.

Сойка Одуд Сива жовна

Найбільшу чисельність серед тварин на острові Хортиця складають птахи. Їх тут більше, ніж 200 видів - найрізноманітніших, від звичних нам синиць і горобців, до рідкісних видів, які зустрічаються лише тут, на Хортиці, і підлягають охороні. У будь-яку пору року і у будь-який час доби, прогулюючись по Хортиці, ви неодмінно зустрінете безліч її пернатих мешканців. У теплі сонячні дні ліси острова наповнюються співом птахів. Тут їх дуже багато, і в кожної – своя пісня. Навіть взимку в балках і лісах вам обов'язково зустрінуться різні птахи – багато з них перелітні в інших областях, але тут вони залишаються зимувати завдяки теплому клімату.

Шпак Ворона Зеленяк Синиця Горобець Дятел

Окрім звичних нам невеликих співочих птахів, на острові Хортиця можна зустріти і дуже незвичайні види пернатих. Так, на Хортиці мешкає дуже красивий хижак – орлан-білохвіст, один з найбільших хижих птахів в природі. Цей вид птахів занесений у Червону книгу України, і не поширений в наших регіонах, проте на Хортиці цей вид знайшов собі надійне місце проживання. Окрім рідкісного орлана-білохвоста, серед хижих птахів Хортиці зустрічаються луні, боривітер, і ще більше десятка видів лише денних хижаків. А вночі на острові пробуджуються сови, серед них можна зустріти вухату і болотяну сову, хатнього сича, сплюшку та сіру сову.

Орлан-білохвост Польовий лунь Вухата сова Сплюшка Совенята Орлан-білохвост

У полях і на лугах острова Хортиця, на узліссях і схилах балок часто зустрічаються зайці, фазани, і безліч земноводних – ящірки, полози, вужі. Прогулюючись вночі по острову, ви можете почути шерех в траві або листі – це їжак. У лісі, особливо в хвойних лісах і поблизу баз відпочинку, парків і профілакторіїв острова ви побачите моторно бігаючих по деревах білок. Царство птахів і звірів тут всюди – інколи тварини зустрічаються в найнесподіваніших, на перший погляд дуже людних місцях.

Заєць сірий Ящірка Змія Змія Білка Білка

Дуже різноманітний і світ комах острова Хортиця. На деревах, в траві, на листочках – всюди живуть сотні видів комах, від яскравих метеликів, джмелів, бджіл, бабок, до ледве помітних маленьких павуків, жуків, мурашок. З весни до кінця осені світ комах оживає: відразу після танення снігу і першої відлиги з'являються перші бджоли, виходять із зимівлі сонечка. Коли весняне тепло надійно перемагає холоди, в повітря піднімаються барвисті метелики, цілі зграї бджіл квапляться обпилити первоцвіти на лугових просторах острова. Влітку ж світ комах з'являється перед гостями острова у всій своїй красі - дуже незвичайні і цікаві види зустрічаються практично всюди.

Джміль Метелик Гусениця Бджола Джміль Метелик

У найзаповідніших куточках острова Хортиця живуть дуже незвичайні, дуже рідкісні види тварин. Зустріти їх – справа особливого успіху, адже вони живуть лише там, де їх не потривожить людина. Серед таких рідкісних тварин – найбільші мешканці острова – плямисті олені. Популяція цих чудових, дуже гарних тварин була збережена завдяки зусиллям заповідника, і зараз їх кількість поступово збільшується. У плавнях, приплавневих лугах та в густих лісах південної частини Хортиці живуть дикі кабани. У степу зустрічається косуля, біля озер і проток – рідкісні види качок, чаплі, журавлі, лебеді і хижі птахи. Тут, в зоні абсолютної заповідності, ці рідкісні і зникаючі види тварин відчувають себе в безпеці, і можуть жити в повноцінному незайманому місці існування.

Плямисті олені Дикий кабан Польовий лунь в небі Хортиці Кабани с кабанятами Польовий лунь Кабан та кабанята

Завдяки великій різноманітності ландшафтів Хортиці, тваринний світ острова дуже багатий – Хортиця стала справжнім храмом природи, що прихистив на своїх заповідних землях величезну кількість чудових живих істот. Оберігаючи Хортицю від негативного впливу людини, ми зберігаємо справжнє диво – оазис живої природи посеред величезного промислового міста. Живий світ острова Хортиця – одна з унікальних особливостей заповідника, а в той же час – і основний пріоритет охорони природного світу острова.

Рекомендуємо також ознайомитись з переліком видів хребетних тварин острову Хортиця.

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Один з найбільш незвичайних і малочисельних видів ландшафтів - зростаючі просто на скелястому схилі болотяні рослини

Цікавий факт

Пам'ятник Богдану Хмельницькому, що стоїть зараз в центрі Запоріжжя в районі парку Металургів, 30 років знаходився на Хортиці в парку на території бази відпочинку алюмінієвого комбінату

Прокат велосипедів на Хортиці