Ліси — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Ліси Хортиці

Листяний ліс на Хортиці

Хортицькі ліси – один з острівних ландшафтів, які зазнали великих змін за останні кілька сотень років. Легендарний непрохідний ліс на Хортиці в минулому налічував десятки тисяч дерев, найбільше тут росло дубів, у тому числі дуже старих. За підрахунками члена ради з ведення лісового господарства Івана Петерса, в 1857 році на Хортиці нараховувалось 49000 дубів, 4000 береста, 1000 лип, 4500 груш. І це дані тільки по найцінніших породах, що не враховують кількості інших порід лісу, яких тут предостатньо.

Але в 19 столітті через суворі зими мешканці м. Олександрівська стали вирубувати ліс на острові. У цей час на Хортиці перебувала колонія німців-менонітів, які стежили за лісом, доглядали за ним, здійснювали облік цінних порід дерев. Дізнавшись про стихійні вирубки лісу на острові, меноніти вирішили продавати ліс, щоб уберегти його від остаточного стихійного вирубування жителями Олександрівська. У 1876-77 роках був вирубаний майже весь ліс уздовж східного й західного узбережжя острова. Взимку 1882 р. розкрадання лісу набуло характеру озброєних нападів, у ході яких всього за місяць було знищено 38 гектарів хортицького лісу. В результаті цих подій меноніти звернулись зі скаргою до губернської адміністрації. По берегах була розставлена охорона, робились обшуки й арешти порушників. Але до 1884 року легендарні ліси Хортиці були практично повністю знищені вирубками.

Ліс на Хортиці

Зараз ліси Хортиці представлені переважно штучними насадженнями, як листяними, так і хвойними. Природні ліси на острові також залишились, вони представлені плавневим лісом на півдні острова, а також байрачними лісами в руслах численних балок Хортиці. Штучні хвойні лісонасадження займають в основному північно-західну частину острова. Вони являють собою висаджені рядами високі сосни, які наповнюють повітря приємним ароматом хвої. Нерідко можна помітити, як по гілках цих дерев жваво стрибають білки. Дорога в такому лісі має вигляд незвичайного "коридору" між рядами сосен, а грунт повсюди всіяний сухою опалою хвоєю й різноманітними шишками – від маленьких і нерозкритих до широких, що вже відпустили в грунт насіння.

Штучні листяні лісові насадження становлять більшу частину всього лісу Хортиці. Вони займають практично всю територію північної частини острова, від скелястих берегів Дніпра до початку сільськогосподарських полів в центрі острова. Такі ліси мають досить привабливий естетичний вигляд, і на перший погляд не відрізняються від природного лісу.

Видовий склад листяних лісонасаджень і лісопарків Хортиці представлений робінією звичайною, дубом звичайним. Створення штучного листяного лісу призвело до перетворення природного острівного ландшафту, що був у минулому здебільшого відкритим степом, на досить комфортні лісопаркові ландшафти. Завдяки цьому на острові досить легко знайти тінисте місце для відпочинку, насолодитись атмосферою лісу та співом птахів. Особливо красиво виглядають ліси навесні, коли зеленіють не тільки високі крони дерев, але й величезне покривало із зелених трав, що встеляє лісові галявини й стежки. На багатьох ділянках добре розвинений підлісок з чагарників і низьких дерев.

Ранок у лісі

І все ж, найбільшою цінністю й предметом інтересу є природні ліси Хортиці. Як зазначалось раніше, до природних лісів острова відносяться байрачні ліси, що ростуть в руслах балок, а також заплавні ліси вздовж берегової лінії острова та в південній частині Хортиці в плавнях з озерами й протоками.

Ділянки різновікової лісової рослинності збереглись на Хортиці в знижених ділянках берегів Старого й Нового Дніпра, як із західного, так і східного узбережжя острова. Тут дерева ростуть прямо біля води, роблячи береги річки мальовничими й затишними. Вузька смуга прибережного лісу представлена тополею білою, тополею чорною, шовковицею, в'язом, вербою. В поєднанні з кам'янистими берегами річки і з розсипами гранітних валунів, прибережні ліси створюють прекрасні пейзажі. Тут можна зупинитись і відпочити, насолоджуючись свіжим річковим повітрям і прохолодним вітерцем в тіні крон дерев.

Справжньою лісовою скарбницею є байрачні ліси Хортиці. В руслах практично всіх великих балок острова проростає багатий ліс, що дає нам уявлення про те, якими були ліси Хортиці до втручання людини в життя природи. Ці прекрасні ліси складаються з дуба, клена, тополі, дикої груші, терну; біля води в гирлах балок зустрічається верба. Незважаючи на деяке зменшення кількості байрачних лісів, вони, як і раніше, є одними з найбагатших ділянок лісової рослинності острова.

Найбільш заповідні місця острова – плавні, і саме тут розташовуються найобширніші, густі й багаті ліси Хортиці. Це по-справжньому непрохідні зарості дерев і чагарників, куди практично не проникає сонячне світло. Тут завжди прохолодно й волого, ці місця – храм природи, царство диких звірів і птахів. У цій місцевості з півночі ліс межує з луговими просторами, а в південній частині він підступає прямо до берегів озер і проток, деякі дерева підтоплюються й ростуть у воді. Заплавний ліс представлений густими заростями верби білої, тополі чорної; є багатий підлісок, що складається з чагарників бузини чорної, бруслини й аморфи чагарникової. Біля самої води поруч із заплавним лісом росте комиш, рогіз та очерет. Крім того, в плавневих лісах зустрічаються найстаріші дуби на острові – одному з дубів, що росте в плавнях недалеко від озера Домаха, вже більше трьохсот років! Багатьом дубам Хортиці вже більше ста років, більша частина з них також росте в глибині плавневих лісів.

Незважаючи на нелегку долю, легендарний хортицький ліс продовжує жити й радувати нас своєю красою й могутністю, дарувати нам тінь і прохолоду, спів птахів і мальовничі пейзажі.

Хвойний ліс

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Простора балка з широким гирлом, що виходить до Старого Дніпра недалеко від острову Байди

Цікавий факт

Найвища точка Хортиці знаходиться на території історико-культурного комплексу "Скіфський Стан" – унікального музею під відкритим небом. Висота над рівнем Дніпра тут становить 60 метрів, звідси відкриваються чудові краєвиди на землі Хортиці, панорама Дніпра, правого берега та міста Запоріжжя.