Балки — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Балки Хортиці

Балка Генералка

Острів Хортиця по всьому периметру порізаний безліччю великих і дрібних балок і ярів. Більшість балок мають вихід до Дніпра, і перетинає берегову смугу острова. Світ балок Хортиці дуже різноманітний - лише великих балок тут налічується більше двадцяти. В середньому балки на острові зустрічаються приблизно через кожних 500 метрів берегової лінії. Завдяки цьому рельєф острову біля берегів являє собою чергування підйомів і спусків. Балкам притаманний власний мікроклімат, що відрізняється за умовами від пагорбів та рівнин. Повітря в долинах балок більш вологе і прохолодне, грунт також майже завжди зволожений. У руслах балок зростає особливий вид лісу – байрачний ліс, який властивий лише яристим формам рельєфу. Байраки відрізняються багатством порід дерев, більшість дерев тут мають широку листяну крону, дерева переважно старі і великі. Завдяки цьому русла балок практично постійно знаходяться в тіні, що дозволяє їм зберігати вологу і прохолоду навіть в найспекотніші літні дні. Під час спеки, коли в степу гаряче повітря тремтить над горизонтом, дме суховій, а скелі прогріваються до високих температур, в балці можна знайти приємну прохолоду і густу тінь. Це приваблює сюди не лише людей, але і тварин.

Байрачні ліси в первісному вигляді збереглися не скрізь, проте в хортицьких балках їх чисельність в даний час найбільша. Типові представники хортицьких байраків - дуб, клен, груша, в'яз. Окрім густих лісів, що населяють русла балок, на схилах балок острова збереглися цілинні ділянки степу. Ранньою весною тут з'являються цілі поля з першоцвітів, а влітку схили балок покриваються високою травою і польовими квітами. Лугова рослинність схилів балок із окремими деревами, пологі переходи спусків в балки, і густий тінистий ліс в самому серці русла робить балки острова Хортиця одними з наймальовничіших природних пейзажів.

Найбільші балки острова досягають 300 метрів завширшки, до 800 метрів в довжину і мають перепад висот (глибину русла) в десятки метрів. Форма балок досить різна – від крутих ущелин в скелях до м'яких пологих лугових схилів. Окрім самого острову Хортиця, протилежний, правий берег Старого Дніпра також порізаний безліччю балок і ярів, немов повторюючи рельєф берегової лінії Хортиці. Цікаво також відзначити, що правий берег змінює свою висоту так само, як і західний берег Хортиці.

Весняні схили балки

Більшість великих балок острова мають власні назви - балка Генералка, Громушина, Совутіна, Музичина, Широка, і десятки інших. Де б ви не знаходилися на острові, якщо недалеко знаходиться берегова лінія, то ви обов'язково зустрінете на своїй дорозі одну з балок. Там, де береги острова оточують високі скелі, балки мають чималу глибину, а їх схили ближче до річки стають урвистими. Там, де балки зустрічаються з рівнинним степом, схили більш пологі. Чим ближче балка підходить до гирла, тим вона стає ширше і глибше, і тим густіше стає ліс в її руслі. Особливо красиво виглядають гирла балок, де вони зустрічаються з річкою. Вихід до води тут рівний, не обривистий, навіть якщо довкола - неприступні скелі. У руслі багатьох балок зустрічаються джерела з чистою холодною водою, в деяких протікають невеликі струмочки. По схилах балок спускаються стежини, що переплітаються між собою. Кожна з них приведе вас в особливий світ, що відрізняється від того, який ви бачили нагорі схилу балки. Тут, на дні, на вас чекає високий ліс з гарними деревами, спів птахів, свіжість річкового повітря, і відокремлений куточок дніпровського берега, в який врізається балка.

Береговий сегмент балок острова – це піщаний, рідше - усіяний розсипом гранітних каменів пляж. Піщана смуга, як правило, не широка, а довжина її близька до ширини балки біля гирла. У долині балок біля річки з весни до осені можна побачити ящірок, полозів, вужів, змій. Балки Хортиці - це, мабуть, одні з небагатьох місць, де зберігся природний, а не висаджений людиною ліс. Байрачний ліс володіє високою естетичною привабливістю, створює неповторну атмосферу перебування у первозданній острівній природі.

Великі балки острова часто мають відгалуження, що з'єднуються з основним руслом - "стволом" балки. Завдяки таким відгалуженням, деякі балки мають форму дерева, з основним стволом, гілками і коренем у вигляді гирла. "Гілки" таких балок мають меншу довжину і глибину, ніж основне русло, їх схили більш пологі. Окрім крупних балок, на Хортиці присутні невеликі яри, які інколи об'єднуються в групи. Серія таких невеликих балок покриває західне степове узбережжя центральної частини острова на південь від балки Широкої - тут на 2 кілометри дороги налічується більше десяти яристих форм рельєфу. Ці балки досить неглибокі, їх русла мало населені лісом - в основному на їх схилах виростає степова рослинність. Інша група балок розташована на східному березі острова, на північ від острова Розтьобіна. Тут на 500 метрів берегової лінії налічується близько десяти великих і малих балок і ярів. Ця група балок відрізняється тим, що схили тут уривисті, переважно глиняні. Самі балки дуже глибокі, з вузьким руслом і прямовисними схилами. Між балками цієї групи знаходяться відкриті степові луги. На обривистих схилах балок в глині будують свої гнізда ластівки. Спуститися в балки цієї групи можна з боку гирла, по самих же схилах зробити це практично неможливо. У деяких місцях балки переплітаються в цілі лабіринти, зв'язуючись між собою в яристу мережу.

У таких місцях кожного разу відкриваєш для себе щось нове – пройти по всіх вузьких рукавах балок і розглянути все за один раз тут неможливо, і з кожним разом світ балок Хортиці відкриває нам все нові і нові таємниці. Цей таємничий і загадковий світ завжди захоплюватиме людей, ваблячи своєю тінню і прохолодою, дивуючи своєю різноманітністю і захоплюючи красою ландшафту. Цей дивний світ чекає на вас, і готує нові враження для кожного. Первозданна природа байрачних лісів, холодні джерела, затишні береги - все це чекає на вас в балках острова Хортиця.

Берег Наумової балки

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Одна із найвищих скель острова Хортиця, що розташована на захід від Арочного мосту

Цікавий факт

На острові Хортиця на высокому пагорбі біля музею козацтва встановлено найвищий флагшток в Україні. Його висота – 35 метрів, а площа прапора – 50 квадратних метрів.

Прокат велосипедів на Хортиці