Плавні — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Плавні Хортиці

Латаття в плавнях Хортиці

У південній частині острова Хортиця знаходиться казкова країна плавневих лісів, озер і проток. Понижена частина острова практично торкається води, утворюючи плавні – густий ліс, що росте біля річки, або навіть просто у воді численних озер. Плавні Хортиці – це зона абсолютної заповідності, де панують тварини, птахи, рідкісні види рослин і найстаріші дерева острова. Тут, у непрохідних плавневих лісах, у повній тиші щебечуть птахи, а в дзеркальній гладі озер відбиваються широкі крони дерев. Південна частина Хортиці – це одна з небагатьох дільниць Великого Лугу Запорозького, легендарної країни Гілеї, що збереглася донині. До затоплення водами Каховського водосховища країна плавнів займала площу від острова Хортиця й далі вниз за течією Дніпра на десятки кілометрів. Після створення водосховища заповідна країна Великого Лугу опинилися під водою, і лише ділянки плавнів, що височіють, залишилися на поверхні – це плавні Хортиці, і частина плавнів нижче за течією Дніпра. Система озер і проток Хортиці також змінилася після створення водосховища – підйом рівня води на 1,5 метри спричинив утворення нових озер, а також затоплення, злиття і збільшення розмірів старих водоймищ. Деякі плавневі озера об’єдналися протоками з руслом Дніпра, утворивши три невеликих острови, що раніше були частиною Хортиці і сьогодні належать до його території, але відділені від великого острова річкою. Це – острови Східний, Південний і Західний. Під час спаду рівня води, що регулюється Дніпровською ГЕС, між Хортицею й цими островами в протоках утворюються мілководні броди. Залишки двох старих грунтово-кам’яних бродів періодично показуються з-під води і зараз.

Заповідні плавні Хортиці

Плавні Хортиці розташовані в крайній південній частині острова і мають форму підкови, що огинає край острова. Всередині цієї «підкови», поза плавневим лісом, розташовуються широкі луги. Завдяки тому, що ці луговини практично з усіх боків оточені плавневими лісами, тут утворився особливий мікроклімат – повітря в цьому місці вологе й прохолодне, дуже чисте в будь-яку пору року. Частина луків неподалік від плавнів сьогодні використовується як сільськогосподарські поля. На межі рівнинних лугів і плавневого лісу розташоване давнє поселення Протовче, яке згадується ще в «Повісті минулих літ».

Плавневі озера – місце проживання великої кількості риб, одне з основних нерестовищ. Окрім риби, в акваторії плавнів живе багато видів водоплавних птахів, земноводних та плазунів. Південна частина Хортиці є найбагатшою за видовим різноманіттям тварин.

Плавневе озеро

На водній гладі озер і проток зустрічається безліч видів водних рослин. Плавневі ліси є найбільш непрохідними на острові, в деяких місцях дерева ростуть дуже щільно, утворюючи майже суцільну стіну. В такі місця рідко доходить сонячне світло, тут завжди прохолодно й волого. Заплавний ліс стикається з поверхнею води, подекуди дерева практично ростуть у воді. Плавні відділені від рівнинних лугів центральної частини острова пристінним лісом – стіною з дерев, що щільно ростуть одне від одного й утворюють надійний захист острівних плавнів.

Плавнева протока

Плавні Хортиці – територія абсолютної заповідності, де дикі тварини й птахи все ще можуть почувати себе вдома і в безпеці, не страждаючи від впливу людини, тому часто відвідувати плавні не рекомендується, а шуміти, порушувати природній ландшафт і заходити сюди на човні категорично заборонено. Це – справжній храм природи, що знаходиться в центрі великого промислового міста. Тут зберігся закуток по-справжньому дикої природи, який дає нам уявлення про те, якою була країна плавнів, казкова Гілея.

Плавні острова Хортиця

Опинившись тут, серед незайманої природи, починаєш згадувати казкові історії про русалок і водяних, які, здається, живуть тут споконвіку. У лабіринті проток і озер, у густих лісах і на лугових галявинах відчувається дух первозданної природи нашої планети. Мабуть, ніде більше неможливо перебувати так близько до цивілізації (просто в географічному центрі міста) і водночас з цим так далеко від неї, і так близько до невинної природи, з її чистим свіжим повітрям, яке наповнюється запахом озерних вод; з її абсолютною тишею, яку переривають лише щебетання птахів і крики диких тварин, з неймовірно гарними пейзажами, що схожі на казку.

Протока в плавнях Хортиці

У східній частині плавнів упродовж Дніпра простягнулося піщане острівне узбережжя, яке плавно переходить у ліс. Чим далі заходиш у нього, тим більше таємниць починає відкривати природа острова. Найдальша для відвідування, можна сказати, найбільш недоступна частина Хортиці, відкриє перед вами небачені красоти, заради яких варто заїхати на майже крайню частину острова. Тут вас зустрінуть запахом степових трав мальовничі луги і галявини, зачарують співом птахів тінисті ліси.

Озеро в плавнях

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Великий гранітний валун з отвором, що міг використовуватись в давнину у якості прообразу маяку

Цікавий факт

Пам'ятник Богдану Хмельницькому, що стоїть зараз в центрі Запоріжжя в районі парку Металургів, 30 років знаходився на Хортиці в парку на території бази відпочинку алюмінієвого комбінату