Степи — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Хортицький степ

Cтеп Хортиці

Хортиця, як і південна частина України, здавна славилась своїми степовими просторами. Величезний океан степу, що тягнеться до горизонту, зі стеблами ковилу, що переливаються в сонячному світлі, колишуться під вітром, як морські хвилі – чаруюче видовище, що залишає незабутні враження. Запах степових трав, свіжий вітер, безкраї простори – все це дає неповторне відчуття свободи. Одного разу відвідавши ці місця, ви схочете повернутись сюди знову.

До втручання людини в природу острова Хортиця, степи займали більшу частину його території. Тільки в балках острова росли густі, подекуди навіть непрохідні байрачні ліси, а в плавнях царював заплавний ліс. Інша ж частина хортицької землі переважно була населена першостепом. Першостеп – це форма ландшафту, яка ніколи не піддавалась втручанню ззовні, це земля, якої ніколи не торкався плуг, на якій ніколи не велися господарські роботи. Такі землі останнім часом стали рідкістю, і є величезною цінністю. В даний час цілинних степових ділянок на Хортиці стало менше – тільки близько 20% території острова є справжнім степом. Зменшення кількості степів на Хортиці викликано, передусім, господарською діяльністю людини. Частина землі забудована, частина – засаджена штучними лісонасадженнями, частина відведена під сільськогосподарські поля й сади.

Поле на Хортиці

Ділянки першостепу, що збереглися, розподілені по всій площі острова. В основному степ зберігся поблизу берегової лінії, на верхів'ях схилів балок, біля скель. Одна з найбільших за протяжністю ділянок справжнього степу пролягає вздовж берегової лінії Старого Дніпра від балки Широкої до балки Корнійчихи, тобто майже до початку плавнів. Тут можна насолодитися чудовим пейзажем – уздовж широкого русла Старого Дніпра степ з високими травами й польовими квітами тягнеться до самого горизонту, берегова лінія порізана мальовничими балками та ярами, а острів звідси проглядається до самого південного краю, де починаються плавні. Цей мальовничий куточок острова – одна з найбагатших ділянок рослинності в усій Україні.

Степові ландшафти острова

На ділянці степу в західній частині острова Хортиця росте більше 600 видів диких рослин. Для порівняння, в заповіднику Кам'яні Могили налічується 460 видів рослин, у Хомутівському степу – 520 видів, в заповіднику Асканія-Нова – 600 видів рослин. Настільки багата ділянка степової рослинності потребує захисту від витоптування й пожеж, які досить часто виникають тут з вини відпочиваючих, що порушують режим заповідника. Степові простори острова Хортиця мають величезну естетичну привабливість – сам по собі степ прекрасний, а в поєднанні з мальовничими берегами Дніпра, з нависаючими над водою скелями та балками й ярами, що врізаються в берег, погляду відкривається чудовий краєвид, який не порівняти ні з чим. Таке поєднання відразу кількох мальовничих ландшафтів є тільки на Хортиці. Степ красивий у всі пори року – взимку він перетворюється на безкрає біле покривало, навесні зеленіє в сонячному світлі, влітку блищить хвилями ковилу, а восени одягається в золоті фарби. Степ – ідеальне місце для зустрічі світанку або заходу, це місце, де може відпочити мандрівник, де можна прилягти на траву й милуватися хмарами.

Ковиловий степ на Хортиці

Незважаючи на те, що для півдня України степ є типовим ландшафтом, унікальність степу острова Хортиця незаперечна. Завдяки особливому острівному мікроклімату, місцеположенню між двома великими руслами річки Дніпро й родючих земель острова, хортицькі степи є особливою екосистемою з великою видовою різноманітністю як серед рослин, так і серед тварин, що населяють степ. Розташування острова є дуже зручним для живих організмів, що населяють його землі, що й викликало появу тут такої багатої флори й фауни. Степи острова Хортиця здавна були легендарними й шанувались людиною як унікальна пам'ятка природи. Незважаючи на зменшення кількості степових земель острова в результаті людської діяльності, на сьогоднішній день на Хортиці – одні з найбагатших степів в Україні! Степ – це візитна картка українських земель, золоте море ковилу й безкрає блакитне небо – основа прапора нашої країни. І не даремно в якості нашого символу обрано цей образ – хто побуває одного разу в безкрайніх просторах, де степ торкається небосхилу, той вже ніколи не забуде це відчуття свободи, і ні на що його не проміняє. Хто приходить одного разу на Хортицю й потрапляє в її багатий степовий світ, той обов'язково повертається сюди знову й знову. Адже в нашій крові, в нашому роду присутній дух свободи, а в природі нашої планети немає нічого більш вільного, ніж степ. Саме тут кожен може відчути себе частиною природи, відчути її подих, доторкнутись до трав, які ростуть тут вже сотні років, вдихнути аромат польових квітів, насолодитись свіжістю прибережного повітря.

Весняний степ на Хортиці

Крім справжнього степу, на Хортиці є й інші види рівнинних ландшафтів – поля, що використовуються в сільськогосподарських цілях, зелені луги, а також ділянки колишніх орних земель, на яких сільськогосподарські роботи більше не проводяться, а сліди цих робіт поступово зникають. Ділянки, які раніше були степом, але змінені людською діяльністю, підлягають відновленню, яке займає досить тривалий час – від 70 до 100 і більше років. Крім того, повне відновлення степу в первинному вигляді взагалі неможливе. Саме тому Першостеп, якого ніколи не торкався плуг, слід берегти від будь-якого втручання людини, адже ці землі – оаза незайманої природи посеред індустріальних ландшафтів, що розвиваються, яких з кожним днем на планеті стає все більше. Степ острова Хортиця – це скарб, подарований природою, це символ свободи й джерело натхнення, що залишає незабутні враження у кожного, хто побуває тут.

Степ у промінні ранкового сонця

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Порівняльна характеристика

Кам'яні Могили – 460 видів рослин

Хомутівський степ – 520 видів рослин

Асканія-Нова – 600 видів рослин

 

Острів Хортиця – понад 600 видів рослин

Рослинний світ степу

Основний вид: ковила

Домінанти: тонконіг, типчак, бородань

Співдомінанти: шавлія, чебрець, грудниця

Ковили Хортиці: волосиста, периста, дніпровська, Лессінга, красива, пухнастолиста

Типчаки Хортиці: костриця борозниста, костриця валіська

Інші види: тонконіг гребінчастий, житняк гребінчастий, бородань звичайний

Великі степові ділянки

Північна – від скелі Верхня Голова до Музею козацтва

Північно-західна – від верхів'я балок Наумової й біля перевозу до берега Старого Дніпра

Західна – від балки Широкої до балки Корнійчиха вздовж берегової лінії Старого Дніпра й по схилах балок

Східна – від балки Кінський Спуск до острова Розтьобина по схилах ярів і вище них

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Високий металевий арочниий міст, що з'єндує острів Хортиця з правим берегом

Цікавий факт

На Хортиці мешкає найменший птах Європи - жовточуба золотомушка. Пташечка розміром до 10 см важить менше, ніж чайна ложка цукру!