Птахи острова Хортиця — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Птахи острова Хортиця

Птахи острова Хортиця

Весняне сонце ласкаво зігріває землю острова Хортиця, з кожним днем все активніше пробуджуючи природу. Вже позаду весняне рівнодення, і день остаточно повернув на літо. Все раніше прокидається сонце, віднімаючи по кілька хвилин у все ще прохолодних, але вже досить коротких, ночей. І з початком нового весняного дня прокидаються птахи – пернаті вісники тепла.

 

Зеленяк та зяблики Щиглик Синиця

Птахи – найчисельніші мешканці тваринного світу Хортиці. 120 видів пернатих жителів розселились територією острова. Де б ви не опинились, обов'язково зустрінете птахів і в лісі, і на степових просторах, і на скелях, і біля берега річки. Завдяки заповідним умовам на Хортиці зустрічається дуже велика різноманітність видів – стільки різновидів птахів ви не побачите ні в парках, ні тим більше в місті.
Зупиніться на мить у своїй подорожі й прислухайтесь до голосів пернатих мешканців острова. В теплі весняні дні все буквально залито пташиним співом, голоси перегукуються між собою, створюючи по-справжньому весняну атмосферу. Якщо нерухомо спостерігати за птахами, вони поступово звикають до присутності людини, підходячи все ближче. Через деякий час вони практично перестають звертати на вас увагу, й займаються своїми пташиними справами. Дуже цікаво спостерігати за життям пернатих: як вони перелітають з місця на місце, як спілкуються між собою, шукають собі корм на гілках і на землі, п'ють воду й навіть купаються.

Синиця купається Синиця купається Синиця купається

У середині квітневого дня стає дуже тепло, навіть жарко. Сонце все сильніше пригріває, й птахи направляються в тінистий ліс до невеликого струмочка, що починається з джерела. Зі скелі тече кришталево чиста холодна вода. Уздовж струмочка збираються птахи, п'ють воду. На гілку дерева біля джерела прилаштувалась велика синиця – одна з найпоширеніших і відомих пташок нашої країни. Посидівши на гілці кілька секунд і переконавшись у безпеці, синиця спускається прямо до джерела і ... заходить у воду! Відмінний порятунок від спеки! А далі – найцікавіше: пташка практично пірнає в воду, крутиться в ній, розбризкуючи безліч крапель навколо себе.

Синиця купається Синиця купається Синиця купається Синиця купається Синиця купається Синиця купається

З явним задоволенням синиця купається, розпушуючи пір'я. Обтрусившись, вона знову поринає в воду, і так – кілька разів. Вдосталь скупавшись у чистій воді джерела, синиця знову повертається на гілку дерева. Перетворившись зі звичайної пташки на велику кулясту грудочку пір'я, синичка візуально збільшується майже в 2 рази. На пухнастому пір'ї ще блищать крапельки води, синиця старанно струшує їх, чистить пір'я. Потім знову повертається в джерело купатись, і вже третього разу, обтрусившись, відлітає по своїх справах.

Пухнаста синиця Синиця на гілці дерева Синиця обтрушує пір'я

Місце біля води майже ніколи не залишається порожнім. До самої кромки води прилітає зяблик – чудова співоча пташка, яких дуже багато в лісах Хортиці. Помітивши вас, зяблик неодмінно захоче підійти трохи ближче, щоб розглянути вас. Поступово звикнувши, він може сісти поруч і грітись на сонечку. Ось він підходить ближче до води й на деякий час заходить прямо в воду. Проходить трохи більше хвилини, зяблик охолоджується в прохолодній воді й виходить на найближчий камінчик погрітися. Трохи обтрусившись, він стає круглим і пухнастим, а ще через пару хвилин починає дрімати...

Зяблик (самець) Зяблик у воді Зяблик дрімає на сонці

Зяблик-самець забарвлений яскраво, на відміну від самки, в якої, як і у більшості інших птахів-дівчаток, забарвлення не таке строкате, як у самця. І самки, і самці-зяблики гарно співають, їхню пісню чути дуже далеко. Заливисті трелі зябликів, які часто збираються в зграйки – невід'ємна частина атмосфери весняного лісу Хортиці.

Зяблик (самець) Зяблик (самка) Зяблик (самка)

Ще один видатний співак Хортиці – співочий дрізд. Його пісні – одні з найкрасивіших. Найбільшу активність дрозди проявляють ближче до вечора, й найбільше співають вони на заході сонця та в вечірні сутінки. Але помітити цього птаха можна і вдень. Родич співочого дрозда – чорний дрізд, зовсім не поступається першому за красою пісні. Дуже привабливий і зовнішній вигляд цього птаха – серед інших птахів його виділяє чорне оперення, яскраво-оранжевий дзьоб і помаранчева райдужна оболонка очей. Увечері чорний дрізд забирається вище на дерево, сідає на гілку й починає заливатись найрізноманітнішими, дуже мелодійними піснями.

Співочий дрізд Співочий дрізд Чорний дрізд

Ось до нас у гості завітала ще одна гарна пташка – вільшанка. Цього невеличкого співочого птаха легко впізнати за яскраво-рудою плямою на грудях і нижній частині голови. Трохи розгледівши нас, вона перелетіла на далеке дерево, насторожившись. Але через хвилину, звикнувши, пташка не втрималась від спокуси скупатись у джерельній воді.

Вільшанка Вільшанка Вільшанка купається

На острові Хортиця ви неодмінно зустрінете й костогриза – красивого співочого птаха з дуже виразною зовнішністю. Його міцний дзьоб дозволяє розколювати кісточки ягід, любить цей птах і зерна соняшника. Костогризи-самці забарвлені яскравіше від самок.

Костогриз (самець) Костогриз (самка) Костогриз (самець)

Дуже часто зустрічається на Хортиці й дуже незвичайний птах – сойка. Цей досить великий птах виділяється серед інших не тільки красивим оперенням, але й неймовірними здібностями до імітації звуків. Сойка може запам'ятовувати та з ідеальною точністю повторювати практично будь-які звуки – від пісень різних видів птахів, до людського голосу, звуків роботи двигуна, стукоту сокири, нявкання кошеня, й багатьох інших звуків. Ця чудова пташка по-справжньому вміє привертати до себе увагу: наприклад, ви можете запросто почути сидячого високо на гілці кошеня, і, лише придивившись, побачити, що насправді кошеням виявилась сойка.

Сойка Сойка Сойка

Ще один майстер пародій серед птахів – шпак. Крім того, що серед його пісень зустрічаються дуже незвичайні за звучанням, він ще й відтворює звуки інших птахів, тварин і предметів. Так, наприклад, на початку квітня довелось почути пищання пташенят вухатої сови, які з'являються ближче до літа, і вже точно не в квітні. В пошуку цих вже дуже ранніх совенят вдалося виявити ... шпака, який з ідеальною точністю відтворював крики пташенят. Крім того, шпаки, які повернулись із зимівлі в теплих країнах, перші кілька місяців після повернення часто співають, як тропічні птахи, яких шпаки чули на зимівлі на півдні.

Шпак Шпак біля дупла Шпак

На острові Хортиця живе багато видів дятлів. Серед них – і найменший представник дятлів – дятел малий строкатий. Його розміри ледве перевищують розміри горобця, але це лише додає птахові жвавості. Часто дятла можна зустріти на сухому дереві в пошуках здобичі.

Малий дятел Малий дятел Малий дятел

По піщаних берегах річки, на пляжах Хортиці можна побачити білу плиску. Цей гарний птах з довгим хвостом, що погойдується, швидко пересувається уздовж берега в пошуках чогось смачного. Плиска – дуже смілива пташка, й часто підпускає до себе людину на досить невелику відстань. Дуже цікаво спостерігати за її пересуваннями уздовж берега. Пробігаючи біля самої кромки води, пташка може частково зайти у воду, щоб скупатись або попити. З піску, з-під каменів і водних рослин, які лежать на березі, пташка дістає собі ласощі.

Біла плиска Біла плиска Біла плиска Біла плиска Біла плиска Біла плиска Біла плиска Біла плиска Біла плиска

Закінчимо наше сьогоднішнє оповідання розповіддю про одну з найкрасивіших пташок острова Хортиця – блакитну синицю. Ця маленька синичка має дуже яскравий зовнішній вигляд. Як і у великої синиці, грудка цієї пташки пофарбована в яскраво-жовтий колір. А от верхня частина – голова і крила, вже не чорного кольору, а блакитно-бірюзового. Переливаючись на сонці, пір'я яскраво блищить блакитними фарбами. Блакитна синиця – пташка дуже прудка, вона може швидко перелітати з місця на місце, а може повиснути на гілці вниз головою і гойдатись, вишукуючи собі їжу.

Блакитна синиця Блакитна синиця Блакитна синиця збирає пір'я для гнізда

Жовто-блакитне забарвлення пташки не може не привертати увагу: милуватись нею можна нескінченно. Особливо красиво вона виглядає в світлі вечірніх сутінків, або на тлі яскраво-білого снігу.

Блакитна синиця Блакитна синиця Блакитна синиця  Блакитна синиця Блакитна синиця Блакитна синиця після купання

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Висока гранітна скеля в одному з наймальовничіших місць східного узбережжя Хортиці

Цікавий факт

В одному з куточків дендропарку на острові Хортиця є ялівцевий гай. Повітря тут завжди надзвичайно чисте, наповнене ароматом свіжої хвої. За добу 1 гектар ялівцю здатний очистити атмосферу великого міста від хвороботворних організмів.