Змії острова Хортиця — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Змії острова Хортиця

Змії острова Хортиця

На території острова Хортиця мешкає велика кількість різноманітних видів тварин, тут можна зустріти досить рідкісні їх види, але не кожен знає, наскільки всі вони потребують охорони від негативного впливу людини. У цій розповіді йтиметься про надзвичайно красивих мешканців Хортиці – про змій. Інформація, викладена тут, дуже рекомендується до ознайомлення всіма, хто збирається відвідати заповідник у теплу пору року.

На заповідних землях острова Хортиця та урочища Вирва проживає 5 видів змій – вуж водяний, вуж звичайний, полоз жовточеревий, полоз чотирилінійний і, ймовірно, степова гадюка. При цьому три останніх з п'яти видів змій занесені до Червоної книги та є рідкісними. Зустрівши на Хортиці змію, багато хто помилково вважає, що бачить перед собою гадюку. Насправді чисельність степової гадюки настільки мала, що зустріти її практично неможливо навіть у ході спеціально організованих пошуків. Кілька особин степової гадюки в 90-х роках були завезені на Хортицю, проте їх висока конкуренція з полозами, що живуть тут, не дозволила цьому виду поширитись у заповіднику. Таким чином, можна зробити висновок, що шанси зустріти гадюку степову на Хортиці збігають до нуля. Для тих, хто все ще боїться навіть при такій мізерній імовірності зустріти гадюку, повідомляємо, що при зустрічі з людиною вона рятується втечею, ніколи не проявляючи агресії першою. Вірогідність укусу людини степовою гадюкою вкрай мала, це трапляється тільки якщо людина навмисно заподіює змії сильний біль, дражнить або намагається її зловити. Крім того, сам по собі укус гадюки хоч і досить болючий, але не смертельний, всупереч поширеній думці. Більшість укушених одужує протягом декількох діб навіть без будь-якого лікування, а можливі ускладнення пов'язані виключно з неправильними, шкідливими способами самолікування. У всіх європейських країнах степова гадюка знаходиться під охороною Бернської конвенції як вид, що знаходиться під загрозою зникнення.

Змія на Хортиці

Найчисельніші мешканці Хортиці серед змій – це водяні вужі. Їх ви обов'язково зустрінете біля води, на піщаних берегах річок, на скелях, на каменях, в руслах балок, що виходять до води. На відміну від звичайного вужа, водяний вуж не має характерних "вушок". Водяний вуж повністю безпечний для людини – він ніколи не нападає на людей, при появі людини швидко ховається в воді або в іншому укритті. Щоб вуж вкусив людину, його потрібно навмисно до цього спровокувати – зловити, заподіяти біль, і навіть тоді ймовірність укусу вкрай мала. Сам же же укус практично безболісний, для людини абсолютно не отруйний, ранка від укусу дуже швидко гоїться без наслідків. Водяний вуж на Хортиці часто стає жертвою людини – його вбивають через страх бути укушеним, часто плутають з гадюкою, навіть якщо вуж знаходиться в воді (гадюки в воді не живуть взагалі). Те ж відноситься й до звичайного вужа, який також досить густо населяє територію заповідника.

Убитий водяний вуж на Хортиці

Одна з найкрасивіших і вражаючих змій Хортиці – жовточеревий полоз, є червонокнижним видом. У довжину він може досягати до 2,5 метрів. Люди часто намагаються вбити полоза, помилково приймаючи його за отруйну змію. Незважаючи на значні розміри й часті спроби лякати людей своїм шипінням, ця змія не здатна завдати людині більшої шкоди, ніж невелика рана від можливого укусу. Для людини укус полоза не отруйний, якщо обійти змію стороною, вона не кусатиме вас.

Убиті водяні вужі на скелях Хортиці

Таким чином, на острові Хортиця немає змій, небезпечних для людини. Спровокувати змію на укус можна тільки навмисно заподіявши їй біль, при цьому навіть у разі укусу рана заживе без будь-яких наслідків протягом максимум декількох діб. Більшість змій Хортиці є рідкісними видами й знаходиться під захистом заповідника. За знищення змій на Хортиці передбачена кримінальна відповідальність. Якщо це можливо, поширюйте інформацію про змій Хортиці всім знайомим, допоможіть врятувати їх від знищення! Давайте разом оберігати унікальний живий світ заповідної Хортиці від негативного впливу людини! Бережіть природу!

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Неймовірно мальовнича прибережна смуга острову Хортиця, вкрита степовими травами

Цікавий факт

На острові Хортиця налічується 1052 види рослин, серед них – 657 місцевих, 249 переселених з інших кліматичних областей, 146 бур'янистих. 41 вид рослин зустрічається тільки тут, також тут зростає 41 вид зникаючих рослин.