Кліщі на Хортиці: як вберегтися від небезпеки — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Кліщі на Хортиці: як вберегтися від небезпеки

Кліщі на Хортиці: як вберегтися від небезпеки

У теплі весняні дні як ніколи хочеться пірнути у світ розквітаючої природи і піти на прогулянку Хортицею. Але у розпал туристичного сезону природа приховує в собі небезпеку, про яку важливо знати – на природі з’являються кліщі. Вони є носіями небезпечних для здоров’я і життя людини хвороб, тому дуже важливо знати головні правила поведінки, які допоможуть уникнути неприємних наслідків.

Де і коли зустрічаються кліщі?

Сезонна активність кліщів в нашій місцевості спостерігається у період з березня до листопада, з двома піками, коли їх активність особливо висока. Перший пік активності припадає на другу половину квітня і травень, другий – на серпень-вересень. . У цей час необхідно бути особливо уважним. Кліщ може напасти у будь-який час – як вдень, так і вночі. До того ж, у спекотну і суху погоду їх, як правило, менше, ніж коли волого, прохолодно і хмарно. Кліщі зустрічаються всюди, де є рослинність – на деревах (особливо листяних) і кущах, у траві, в сухому гіллі. Кліщ може вкусити людину не тільки під час перебування на природі – він може потрапити на ваш одяг, взуття та речі, і вкусити вже після повернення з прогулянки, якщо не помітити його вчасно.

Як захиститися від нападу кліщів?

Збираючись на прогулянку на природі в період активності кліщів, намагайтесь підбирати світлий одяг, який буде щільно прикривати тіло – так буде легше виявити кліща на одязі. На голові бажано мати головний убір. Весь одяг повинен бути щільно заправлений, бажано не залишати відкритих ділянок шкіри. На прогулянці прогулянці кожні дві години або частіше слід оглядати себесебе на наявність кліщів. Використовуйте репеленти – засоби, які відлякують кліщів. Якщо ви хочете зупинитися на відпочинок або ночівлю, обирайте місце, яке вільне від сухої трави, гілок і хмизу. Після повернення додому, перевдягніться і уважно огляньте свій одяг та білизну. Після цього одяг треба ретельно випрати та випрасувати. Якщо ви гуляли зі своїм домашнім улюбленцем, уважно огляньте і його, перед тим, як пускати в дім. Ні в якому разі не залишайте одяг, в якому повернулись з прогулянки, поруч із ліжком, і не вкладайтесь в ньому спати. Кліщі можуть переповзти з одягу на вас і присмоктатися навіть через тривалий час після прогулянки.

Як помітити напад кліща?

Головна складність виявити кліща відразу спричинена тим, що його укус є безболісним - разом із слиною кліщ виділяє знеболюючу речовину, і людина просто не відчуває укус. Знеболююче діє годинами, часто укус можна не помітити навіть кілька днів потому. Саме тому найнадійнішим способом виявлення кліща є регулярний огляд одягу і всього тіла на предмет наявності кліщів. Уважний огляд під час прогулянки необхідно здійснювати не рідше, ніж раз на дві години, і обов’язково – після повернення додому.

Розміри кліщів

Куди найчастіше присмоктується кліщ?

Потрапивши на одяг або на шкіру людини, кліщі зазвичай переходять на місця з найтоншою шкірою – кліщі часто присмоктуються за вухом, на шиї, під пахвами або у паховій зоні. Оглядаючи себе, особливу увагу приділяйте саме таким місцям, але й дивіться на тіло повністю – кліщ може присмоктатися практично у будь-якому місці на вашому тілі. Зверніть увагу, що розмір кліща може бути не дуже великим, а статево незрілі особи (німфи) бувають при цьому ще й майже прозорими.

Кліщі, що присмокталися до шкіри людини

Що робити, якщо на тілі виявлено кліща?

Якщо ви виявили кліща, його необхідно якнайшвидше зняти з тіла. Чим менше часу минуло з моменту укусу, тим легше зняти кліща і тим менша ймовірність захворіти. За можливості зверніться в травмпункт, де вам нададуть кваліфіковану допомогу, видалять кліща, а також оброблять місце укусу і дадуть рекомендації щодо подальшого спостереження за самопочуттям.
Якщо звернутися до лікаря швидко неможливо, то слід видалити кліща самостійно. Для цього необхідно огорнути пальці у марлеву серветку, пінцетом, або петлею із нитки захопити кліща якомога ближче до шкіри в місці укусу, і повільно, не поспішаючи, розхитувати його в різні боки. Треба робити це обережно – не здавлюйте тіло кліща (це може спричинити вихід зараженої слини до вашої крові), намагайтесь витягнути його повністю, не відірвавши хобіток, який знаходиться у вас під шкірою. Якщо кліщ все ж таки порвався, і хобіток залишився всередині шкіри, варто видалити його стерильною голкою. Після видалення місце укусу змажте 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном, а руки ретельно вимийте з милом.

Що робити з видаленим кліщем?

Ви можете здати кліща на лабораторне дослідження, щоб дізнатись, чи були в ньому збудники якихось захворювань. Для цього непошкодженого кліща слід покласти на шматок вологої марлі, і помістити у флакон, пробірку або іншу чисту склянку, і щільно закрити. Після цього варто звернутися до лікаря за довідкою для дослідження.
Щоб знищити кліща, необхідно розрізати його ножем або спалити.

Що робити після того, як вас укусив кліщ?

Оскільки більшість захворювань, які переносять кліщі, не виявляються у перші дні після укусу і не мають яскраво виражених симптомів, варто слідкувати за самопочуття протягом хоча б двох тижнів після укусу. Якщо з’явиться почервоніння, припухлість у місці укусу, підвищиться температура тіла, то слід якомога швидше звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Які захворювання переносять кліщі?

Найбільш розповсюджені захворювання, які переносять кліщі – це кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) і енцефаліт. У випадку неправильного лікування або його відсутності, ці хвороби можуть призвести до інвалідності або навіть до смерті, тому дуже важливо вчасно звернутися до лікаря у разі підозри на інфекцію. На Хортиці бореліями інфіковано приблизно 10-15% кліщів. Інкубаційний період у людини може протікати без симптомів протягом кількох тижнів, іноді - навіть більше місяця. Саме тому дуже важливо після укусу слідкувати за самопочуттям, і у випадку нездужання звернутися до лікаря.

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Затишна кругла альтанка у степовій височині на західному узбережжі Хортиці

Цікавий факт

На острові Хортиця знаходиться близько 5 діючих джерел, і десятки ключів і струмків з прохолодною підземною водою. Влітку ця подарована природою хортицьких земель вода рятує мандрівників від спеки.