Не підбирайте пташенят! — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Не підбирайте пташенят!

Не підбирайте пташенят!

Початок літа – розпал сезону гніздування птахів. У цей час на світ з'являються пташенята, і, прогулюючись по Хортиці, ви цілком можете зустріти одного з них. Але не поспішайте рятувати пташеня, що "випало" з гнізда – цим ви можете завдати непоправної шкоди!

Якщо ви помітили маленьку пташку з короткими крилами і ледь помітним хвостиком, цілком імовірно, що перед вами – зльоток. Це – молодий птах, який вже може залишати своє гніздо. Він вчиться літати, а його батьки, як завжди, слідкують за ним (швидше за все, ви цього не помітите, поки будете перебувати поруч із гніздом і маленькою пташкою). Продовжуючи вигодовувати птаха-підлітка, батьки допомагають йому пристосуватися до життя, навчають всім життєво необхідним навичкам, готуючи таким чином птаха до самостійного життя.

Молоді птахи залишають гніздо, ще не вміючи літати. У перші кілька днів вони стрибають по землі, у разі потреби їх можуть захистити батьки, які постійно перебувають неподалік. Через декілька днів крила підростають, і пташка вже може злетіти в разі небезпеки, переміститися на невелику відстань, сісти на гілку або повернутися в гніздо. . Нездатність літати не є причиною для "порятунку" пташеня – знаходження зльотка на землі в перші дні після вильоту є нормою!

Зльотки на Хортиці

Саме в перші дні після вильоту пташки гнізда, зльотків найчастіше помічають люди. Побачивши перед собою розгублену пташку, яка сидить на землі і кричить, багато хто береться "рятувати" пташеня. Зльоток кричить не від того, що загубився або випав з гнізда – він постійно повідомляє про своє місцезнаходження батькам, щоб вони завжди могли знайти його в разі потреби. Насправді такі птахи не просто не потребують порятунку – якщо ви заберете зльотка додому, ви ризикуєте завдати йому шкоди, прирікаючи себе на довічне утримання птаха, яке саме по собі складно і затратно навіть для фахівця!

Більшість "врятованих" пташенят вмирає в перші дні через неправильне годування – раціон кожного виду птахів індивідуальний, всупереч поширеній думці, птахи їдять аж ніяк не "черв’яків і зерно", і забезпечити їх харчування – дуже складно навіть для досвідчених орнітологів, не кажучи вже про простих бажаючих "врятувати" пташеня. Перші тижні годувати птаха потрібно кожні 15-20 хвилин світлого часу доби. Дорослі птахи годують своїх пташенят 300-400 разів на день! Випускати навіть правильно вигодуваного птаха без спеціальної реабілітації та підготовки до життя на волі ні в якому разі не можна – непідготовлений птах загине в перші дні після вильоту на волю. А в багатьох випадках єдиний можливий варіант, який дозволить зберегти підібраному птахові життя – це його довічне утримання!

Саме тому, помітивши де-небудь на прогулянці зльотка, постарайтеся просто пройти повз нього, щоб дати можливість батькам підростаючої пташки належним чином подбати про потомство. Якщо ви помітили, що на пташеня намагаються напасти кішки або собаки – не забирайте його, а замість цього проженіть хижаків з цього місця, при цьому пташеня можна посадити на гілку вище. Якщо ви знайшли зльотка, який сидить на проїжджій частині дороги, просто відженіть його подалі від місця, де може проїхати автомобіль (наприклад, у найближчий придорожній чагарник). Забирати пташеня додому можна, тільки якщо ви виявили у нього явне пошкодження (наприклад, перелом), або якщо пташеня проявляє дуже неприродну нерухомість (не встає на ноги). При цьому ви берете на себе повну відповідальність за його вигодовування і, швидше за все, довічне утримання. Також  необхідно пам'ятати, що не буває зльотків стрижів та голубів - якщо ви виявили такого птаха на землі, він потребує вашої допомоги. Таких птахів необхідно забирати і оглядати.

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Одна з найбільших балок на острові Хортиця, має 23 відгалуження, за що і отримала свою другу назву – "Оленячий Ріг"

Цікавий факт

На острові Хортиця є незвичайний камінь, в якому знаходиться рівний отвір округлої форми. Є припущення, що цей камінь в давнину служив у якості маяка.