Від раю до звалища: на що перетворилося місце, де стояв пам'ятник Хмельницькому на Хортиці — Національний заповідник "Хортиця"

Календар "Острів Хортиця 2022"

Календар Острів Хортиця 2022

Ексклюзивний авторський фотокалендар з неймовірними краєвидами Хортиці доступний до замовлення!

Виступ Січових козаків

Від раю до звалища: на що перетворилося місце, де стояв пам'ятник Хмельницькому на Хортиці

Від раю до звалища: на що перетворилося місце, де стояв пам'ятник Хмельницькому на Хортиці

У 60х роках минулого століття на острові Хортиця почалося будівництво бази відпочинку "Січ", що належить Дніпровському алюмінієвому заводу (ДАЗ), який згодом став називатися Запорізьким алюмінієвим комбінатом (ЗАлК). У степовій зоні біля балки Громушиної виросла ціла оздоровча зона, що простягнулася практично від верхів'я балки до самого берега. Доглянутий пляж, будиночки, альтанки, фонтани, їдальня, джерела з чистою водою - все це стало ідеальним місцем відпочинку заводчан і багатьох запорожців. В ході будівництва бази відпочинку на її території було вирішено встановити пам'ятник запорозькому козаку, і вже в 1965 році тут з'явилася робота запорізького майстра Михайла Худаса і його учня Федора Зайцева - пам'ятник гетьману Богдану Хмельницькому.

Фото базы отдыха Фото бази відпочинку "Січ" в 1968 році, справа нагорі видно пам'ятник Хмельницькому

Вся територія навколо скульптури гетьмана була облагороджена, тут з'явився цілий парк. Дуже детально описує в своїй розповіді місце встановлення пам'ятника запорізький краєзнавець Лариса Бєляєва:
"Куточок навколо скульптури був оформлений зі смаком і розмахом, що за радянських часів рідко поєднувалося. Поруч з курганом текла проточна вода з козацької криниці, за нею перебували дзеркальний басейн і алея троянд. Недалеко - красивий фонтан зі справжніми золотими рибками. Вийшло! Ну, чи не райський куточок на місці колись випаленого сонцем пагорба?! Це затишне місце відразу ж полюбили запоріжці. Сюди приходили вони цілими сім'ями, фотографувалися, прогулювалися в тіні алей і чинно прямували по крутих сходинках до Дніпра на пляж. Спуск був досить мальовничим, а попереду відкривалася синя гладь великої ріки."

Біля пам'ятника Хмельницькому на Хортиці, 1968 р., фото Володимира Щербака

Але в 90-х роках ХХ століття все змінилося. Поступово почала занепадати база відпочинку, парк ставав все більш зарослим і занедбаним. Уже на початку 90-х до пам'ятника було важко підібратися крізь зарості, і гостей у гетьмана з кожним роком ставало все менше. Згадали про пам'ятник до 400-річного ювілею Хмельницького, в 1995 році. Тоді його зняли з постаменту за допомогою крана, після чого відреставрували, і встановили на вході в парк Металургів на вулиці Богдана Хмельницького, де пам'ятник знаходиться донині. Таким чином, скульптура отримала нове життя, і помилуватися гетьманом - засновником першої козацької республіки, тепер може будь-хто прямо в центрі міста.

Але що ж сталося з парком, де стояв цей пам'ятник? Де він, райський куточок, який колись притягував до себе сотні гостей з усього міста, і навіть з інших куточків країни? Мені вдалося відшукати те саме місце, яке описує Лариса Бєляєва в наведеному вище оповіданні. Тут, як і колись, зустрічають нас сходи, що ведуть на невеликий пагорб.

З боків ростуть туї, а нагорі самотньо стоїть те, що залишилося від пам'ятника - частина постаменту.

Все навколо покрилося густими заростями, подекуди ще можна побачити розкидані залишки залізобетонних конструкцій.

А ось і та сама Козацька криниця, колись з цього колодязя по трубочці через цей отвір витікала чиста джерельна вода. Сьогодні навколо нього - звалище.

Та й сам колодязь перетворився в болото зі сміття.

Проходимо далі, і ледве помітною стежкою виходимо до покинутого фонтану.

Де, як не тут, згадати ці слова? "Недалеко - красивий фонтан зі справжніми золотими рибками. Вийшло!". Ні, на жаль, не вийшло. Не вийшло зберегти те, що колись приносило море радості і вражень. Навіть зараз, через десятиліття, досить поглянути навколо, і можна запросто уявити, як красиво було тут тоді. Все ще видно алеї, акуратно обсаджені туями, вдалося знайти навіть галявину, де вічнозелені красуні росли по колу, замикаючи прекрасне зелене кільце і створюючи відокремлений куточок посеред колись мальовничої природи. Тепер тут, в самому центрі галявини - вогнище, викладене з осколків фонтану.

Природа заліковує рани. Гори сміття поступово заростають свіжою травою, піднімаються вгору нові дерева, заростають доріжки, колись викладені плиткою. Навколо - тиша, що переривається лише співом птахів. І тільки самотній постамент на пагорбі з видом на дніпровські береги нагадує нам про те, що здатна зберегти лише людська пам'ять - про колись забуте минуле...

Олексій Толмачов

В оповіданні використані матеріали з сайту retro.zp.ua, фото із Запорізького обласного державного архіву, фото Володимира Щербака з архіву газети "Індустріальне Запоріжжя - панорама", а також фото Олексія Толмачова

Календар "Острів Хортиця 2022"

Календар Острів Хортиця 2022

Ексклюзивний авторський фотокалендар з неймовірними краєвидами Хортиці доступний до замовлення!

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Віковий дуб, нащадок знаменитого тисячолітнього Красного дуба-велетня

Цікавий факт

Пам'ятник Богдану Хмельницькому, що стоїть зараз в центрі Запоріжжя в районі парку Металургів, 30 років знаходився на Хортиці в парку на території бази відпочинку алюмінієвого комбінату