Старе русло Старого Дніпра — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Старе русло Старого Дніпра

Старе русло Старого Дніпра


Всім відомо, що на території нашого міста має місце унікальне явище - тут Дніпро розділяється островом Хортиця на два русла, і з однієї річки перетворюється одразу на дві - ми називаємо їх Старим і Новим Дніпром (Новий Дніпро ми частіше називаємо просто Дніпром). Чому ж саме Старий і Новий? Вся справа в тому, що колись давно острів Хортиця взагалі не був островом в тому вигляді, в якому ми спостерігаємо його сьогодні.

Не було спочатку і води - граніти, з яких складається Хортиця і які виходять на поверхню в її північній частині і навпроти, мають вік 2.7 мільярда років, і колись були складовою частиною єдиного протоматеріка - Мегагеї. Ці породи - одні з найдавніших пород на Землі, що виходять на денну поверхню! Тільки уявіть собі - у нас є унікальна можливість в прямому сенсі доторкнутися до моменту зародження порід нашої планети, до гранітів, яким майже 3 мільярди років! Порід з таким же віком, що виходять на денну поверхню, немає більше майже ніде на планеті!

Хортицькі і правобережні скелі - найдавніші на Землі породи
Хортицькі і правобережні скелі - найдавніші на Землі породи

Повернемося до назв річок. Природа Старого і Нового Дніпра дещо відрізняється - русло Старого Дніпра є розломом, глибокою тріщиною в кристалічному щиті. Вік цього русла може вимірюватися мільярдами років, так само, як і вік дніпровських порогів. Ліве ж русло спочатку являло собою низовину, але не тріщину - з лівого боку Дніпра острів Хортиця раніше був частиною материка, тобто частиною сучасного лівого берега Запоріжжя, і відокремлювався лише струмочками і болітцями. Новий Дніпро колись являв собою казкову країну плавнів - густий непрохідний ліс, болота, ставки, струмки... І лише кілька мільйонів років тому, вдарившись об могутні скелі в північній частині Хортиці, вода обійшла скелі і заповнила цю низовину, і відокремила Хортицю від лівого берега, зробивши її островом. У той же час основна частина потоку води з гуркотом і ревом кинулася по тріщині в гранітах праворуч від Хортиці, і, минувши високі скелі і височини острова, знову злилася воєдино. Так народилася річка, і так народився острів Хортиця в сучасному його вигляді. Звичайно ж, вода заповнила обидва русла - глибоке і дрібне, одночасно. Але вік правого русла - мільярди років, утворилося воно в результаті якогось сильного тектонічного катаклізму, коли масивний гранітний стіл - кристалічний щит, дав тріщину. Ліве ж русло утворилося вже самим потоком води "всього лише" кілька мільйонів років тому. Саме тому ми називаємо правий рукав річки Старим Дніпром, а лівий - Новим. Глибина Старого Дніпра в даний час в деяких місцях досягає 18 метрів, в той час як Новий Дніпро в середньому має глибину 5-10 метрів.

Колись Хортиця була частиною лівого берега, а тут була країна плавневих лісів
Колись Хортиця була частиною лівого берега, а тут була країна плавневих лісів

Але на цьому історія Дніпра в Запорізькому краї не закінчується. Справа в тому, що на правому березі навпроти Хортиці рельєф місцевості характеризується великою кількістю перепадів висоти - тут зустрічаються високі скелі і глибокі яри. Кількість балок і ярів тут обчислюється багатьма десятками - у кожної балки є своя історія, своя доля, і звичайно ж, ім'я. Причому тут зустрічаються балки, у яких є кілька імен. Великі яри зливаються воєдино недалеко від сучасного гранітного кар'єру, утворюючи глибоку западину. Разом з ярами в цій западині зливаються і річки, що протікають по ним, і спрямовуються вниз, до Старого Дніпра. Що ж відбувалося тут раніше? Щоб дізнатися це, ми перенесемося майже на 200 років назад в минуле, в часи, коли меноніти освоювали запорізькі землі і засновували тут свої колонії.

Карта околиць Старого Дніпра в районі колонії Хортиця, 19 століттяКарта околиць Старого Дніпра в районі колонії Хортиця, 19 століття

В ті часи один з правобережних притоків Старого Дніпра - річка Верхня Хортиця, живлячись вологою з численних правобережних балок, спрямовувала свої води до гирла. З'єднавшись в низинній западині, вода цієї на той час досить повноводної річки йшла в напрямку урочища Царська Пристань (зараз там знаходиться причал гранітного кар'єру), де і впадала в Дніпро (точка А на карті). Річка Канцерівка з однойменної балки впадала в точці В. Так було тоді, коли рівень води в Дніпрі був в нормі. Але під час паводку навесні або після сильних дощів, ситуація приймала зворотний характер. Вода в Дніпрі піднімалася, і заповнювала русло Верхньої Хортиці. Тепер вже не Верхня Хортиця впадала в Дніпро, а навпаки - дніпровські води спрямовувалися в глибокий яр. Русло Верхньої Хортиці переповнювалося дніпровською водою, і зливалося з руслом Канцерівки. Вода заповнювала низованне русло, відрізаючи частину суші від материка (шлях води показаний на карті стрілками). Утворювався острів Мала Хортиця, або Степок. Меноніти називали цю височину, яка періодично ставала островом, урочищем Свиняча Голова. Зараз на цьому місці розташовується глибока чаша гранітного кар'єру, а в той час, навпаки, ця місцевість являла собою пагорб з виходом на поверхню гранітних скель.

Коли паводок закінчувався, все знову приходило в норму, але глибоке русло, по якому в паводок текла вода, все сильніше розмивалося і перетворювалося в болото. У 1845 році, під час дуже сильної повені, вода в Дніпрі піднялася настільки сильно, що, заповнивши собою друге русло в низовині і відокремивши "Свинячу Голову" від правого берега, потік води змив частину землі разом з будинками і всім, що на ній знаходилося. Найсильніший водний потік в буквальному сенсі відірвав землю від суші, і забрав в річку вниз за течією. Кажуть, що тоді нижче за течією утворилася величезна дамба із зруйнованих будинків, вирваних з корінням дерев, каменів і піску. Все це з великою швидкістю з гуркотом текло рікою, несучись геть. Ділянка вирваної землі, що перетворилася в затоку і відокремила від материка острів Байди, і в наші часи називають Вирвою.

Карта, складена менонітами: місцевість після спорудження дамбКарта, складена менонітами: місцевість після спорудження дамб

Після такого буйства стихії меноніти вирішили перегородити шлях воді з Дніпра в низовинне "друге русло", і насипали дві дамби. Перша дамба - Хортицька (назва така, оскільки вона розташовувалася ближче до колонії Хортиця), була споруджена в північній частині западини, і перекрила не тільки доступ дніпровських вод в русло Верхньої Хортиці, а й навпаки. З цієї причини річка Верхня Хортиця повернула свій шлях, і спрямувала води в русло балки Канцерівської, злившись з річкою Канцерівкою. Друга дамба - Розентальська (від імені колонії Розенталь), була споруджена поряд з гирлом річки Канцерівки, і Верхньої Хортиці, що злилася з нею). Сама річка була пропущена через дамбу за допомогою водопропускних споруд в тілі дамби. Таким чином, гирло Верхньої Хортиці з тих пір знаходиться в затоці Вирва, а не в урочищі Царська Пристань (тепер річка впадає в Дніпро в точці В, а не в точці А на першій карті). На другій карті є позначення обох дамб, зверху також позначена гребля ДніпроГЕСу.

В теперишній час і сама Верхня Хортиця перетворилася з повноводної ріки в невелику річку, а її притоки і зовсім місцями більше схожі на струмочки. Це сталося через засмічення русел побутовими відходами, і іншими негативними факторами впливу людини на рельєф місцевості. Але сліди від стихії, що колись бушувала тут, залишилися і до цього дня. Низованне русло, що колись ставало додатковим руслом Старого Дніпра, як і раніше має великий перепад висоти. Піднявшись на одну зі скель і подивившись в далечінь, можна відчути весь масштаб тих бурхливих потоків води, які з гуркотом проносилися тут в минулому.

Вид на западину, яка ставала другим руслом Старого Дніпра
Вид на западину, яка ставала другим руслом Старого Дніпра

Зараз ця низовина - долина річки Верхньої Хортиці, складається з серії боліт і ставків, зарослих очеретами. Величезні простори переливаються золотом стебел очерету, нагадуючи нам про колись повноводну річку, що швидко несла вдалину свої води. Добре простежується глибоке русло, над яким нависають високі скелі. Що стосується дамб, то Хортицька дамба в даний час слабо локалізується, імовірно її залишки знаходяться на території дачних ділянок, представляючи собою насип однієї з вулиць. Розентальська дамба помітна добре, і являє собою насип, по якому проходить автодорога біля лиману на Вирві.

Злиття русел балок
Злиття русел балок

Окрім менонітських дамб, згодом були споруджені ще додаткові дамби вище, щоб остаточно захистити землі від затоплення, адже після спорудження Каховської греблі рівень Дніпра в районі Запоріжжя піднявся в середньому ще на 1.5 метри, а в районі Свинячої Голови було відкрито гранітний кар'єр. У низинній долині зараз розташовані дачі, місцевість тут досить волога, є безліч джерел підземної води, ставків і боліт. Тут як і раніше зливаються воєдино численні русла Верхньої Хортиці, прямуючи до Дніпра.

Устя Верхньої Хортиці, Вирва
Устя Верхньої Хортиці, Вирва

Зупинившись на краю скелі, уявіть собі, що там, внизу, проноситься з шумом потік води. Здається, досить нахилитися і протягнути вниз руку, і ви торкнетеся поверхні води. Стоячи на краю одних з найдавніших на Землі скель, ми можемо перенестися в минуле - до моменту зародження планети, коли ці скелі були розжарені до червоного кольору, і на планеті ще не було життя. Або ми можемо перенестися в більш близьке до нас минуле, коли тут вже жили люди, а внизу, в долині, текла повноводна ріка... Це унікальне місце правобережного Запоріжжя залишає дуже багато вражень від відвідування, і я раджу всім побувати тут, щоб відчути ту атмосферу і енергетику, яка зберігається тут вже багато сотень років, щоб побачити своїми очима те, що творило історію нашої з нами рідної землі. Час тече, як тече і Дніпро, який, здається, як і час, існував цілу вічність до нас. Але тепер ми знаємо про історію великої річки трохи більше, знаємо її долю, пам'ятаємо, як змінювався її характер. Ми розгадали ще одну таємницю нашого краю, і попереду на нас чекає ще дуже багато цікавого. Залишайтеся з нами, і ми ще не раз разом пройдемо крізь століття й покоління, щоб дізнатися більше про наш край!

Олексій Толмачов

Розповідь була опублікована в моєму блозі на платформі LiveJournal в листопаді 2012 року.

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Одна з найглибших балок Хортиці з диким байрачним лісом та високими уривистими глиняними схилами

Цікавий факт

Біля Хортиці перші сліди людини з'явилися близько 15 тисяч років тому