Первоцвіти Хортиці — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Первоцвіти Хортиці

Первоцвіти Хортиці

Початок весни - саме час відправитися на прогулянку по мальовничих місцях улюбленого краю. Перші теплі промені сонця зігрівають землю, і там, де зовсім недавно лежав сніг, з'являється нове Життя. Всюди починають співати птахи, повітря наповнюється ні з чим не порівнянним весняним ароматом, а крізь ще вологий грунт пробиваються перші паростки соковитої зеленої трави. Разом з нею тут і там з'являються різнокольорові цяточки яскравих вісників весни - первоцвітів. Саме вони, найперші й найдовгоочікуваніші квіти, давно вже стали одним з головних символів пробудження природи. Сьогодні ми познайомимося з ними ближче, і дізнаємося про те, наскільки цінні природні скарби живуть на заповідній землі Хортиці.

Звертаємо вашу увагу на те, що всі рослини на острові Хортиця охороняються заповідним режимом. Витоптувати, пошкоджувати, а тим більше зривати їх категорично заборонено. Крім того, практично всі первоцвіти (і всі перераховані в цьому оповіданні) занесені до Червоної книги, і знищення таких рослин на будь-якій території (навіть не заповідній) може потягнути за собою кримінальну відповідальність! Зустрівши на своєму шляху цих яскравих посланників Весни, ви завжди можете помилуватися ними, сфотографувати їх, і побачити на власні очі одне з найпрекрасніших творінь Природи. Будь ласка, цінуйте це, і збережіть це Чудо для природи нашого краю і для майбутніх поколінь. Бережіть природу!

Проліска дволиста

Проліска дволиста

Ця невелика, проте дуже яскрава квітка, однією з перших радує нас на самому початку весни. Її яскраві блакитні квіточки - як розкриті, так і у вигляді бутонів, з'являються найчастіше ще до остаточного зникнення снігового покриву, тоді квіти пробиваються крізь сніг в місцях, де теплі промені сонця прогрівають землю ще ранньою весною. За це її іноді називають блакитним підсніжником.

Проліска дволиста

Цвіте проліска зазвичай в березні-квітні, і на піку сезону цвітіння нерідко можна зустріти великі галявини, буквально всіяні цими красивими квіточками. Росте ця квітка в листяних і змішаних лісах, в чагарниках, частіше - в півтіні. Ця дуже корисна рослина є одночасно декоративною, медоносною і навіть лікарською, тому проліски вирощують в тому числі і штучно.

Брандушка різнобарвна (степовий підсніжник)

Брандушка різнобарвна

Рідкісний вид первоцвітів, єдиний з роду брандушрок, що живуть в Україні. Яскраво-рожеві, лілові, а іноді і блідо-рожеві квіти брандушки зазвичай з'являються на схилах балок і в степовій цілині на початку березня, і квітнуть приблизно 2-3 тижні. У однієї рослини розкриваються від 1 до 4 поруч розташованих квіток, кожна з яких квітне близько 8-10 днів. По закінченню цвітіння листя продовжують зростання і згодом досягають до 20-30 см висоти, а під землею формується плід, який дозріває на початку літа.

Брандушка різнобарвна

Важливо відзначити, що молода рослина зацвітає не відразу, а тільки на 6-7 рік життя! Через обробку земель, розорювання, терасування та витоптування чисельність брандушки скорочується, тому цей вид потребує особливої охорони.

Шафран сітчастий

Шафран сітчастий

Красиві білі квіти з тонкими бузковими смужками на пелюстках, які нерідко зустрічаються великими групами. Ці квіти іноді називають крокусами (від латинської назви цієї рослини). З ним пов'язана одна цікава легенда: одного разу грецький бог Гермес під час тренування на стадіоні метнув диск і ненавмисно смертельно поранив свого друга Крокоса. Змучений совістю, Гермес вирішив увічнити пам'ять про друга, і зробив так, що з крапель крові Крокоса виросли красиві квіти. Так і з'явилися крокуси-шафрани.

Шафран сітчастий

Відомо дуже багато видів шафранів, в тому числі і для штучного розведення, але серед дикорослих видів в Запорізькій області шафран сітчастий - єдиний представник роду. Листя шафрану сітчастого з'являються на поверхні землі ще за 20-25 днів до початку цвітіння. Самі ж квіти з'являються зазвичай в кінці лютого - на початку березня, а в особливо теплі зими шафран може зацвісти навіть наприкінці січня!

Шафран сітчастий

Квіти шафрану сітчастого цікаві тим, що вони здатні в разі опадів або під снігом закриватися так щільно, що жодна крапля дощу або снігу не потрапить всередину квітки. Це допомагає шафрану зберегти дорогоцінний пилок для розмноження. А коли знову пригріває сонечко і стає сухо, ці квіти немов перетворюються, розкриваючись і розправляючи пелюстки в сторони, як би збільшуючись в розмірі. Це допомагає привабити бджіл, яких всередині квітки чекає солодкий і смачний нектар.

Сон чорніючий (сон-трава)

Сон чорніючий (сон-трава)

Легендарна рослина, яку в народі вже давно охрестили королевою весняних квітів. І не дарма, адже вигляд цієї квітки дійсно зачаровує. Стебла, листя і квітки цієї рослини дуже красиво блищать в сонячному світлі, а сама квітка забарвлена в глибокий фіолетовий колір. Розгойдуючись на вітрі, ці пухнасті дзвіночки переливаються всіма кольорами веселки, повідомляючи про розквіт нової весни. А коли стає похмуро, відчуваючи наближення негоди, квіти закриваються і поникають, як би засинаючи. За це і дали їм назву "сон-трава". Завдяки здатності "засипати" рослина оберігає себе від переохолодження, а квітка - від попадання вологи всередину. Пухнасті волоски також створені для захисту - від перепадів температури і від надмірного випаровування вологи на сонці.

Сон чорніючий (сон-трава)

Квіти сон-трави розкриваються одночасно з появою листя. Масове цвітіння припадає на середину квітня, коли тепло вже стає впевненим і стабільним. У деяких місцях ці рослини утворюють цілі скупчення, які особливо красиво переливаються в світлі сонця, блищать від похитування на вітрі. Відцвітаючи, вони перетворюються в пухнасті кульки. Сон-трава поступово скорочує свою чисельність, і потребує дбайливого ставлення, охорони і піклування.

Тюльпан гранітний та тюльпан дібровний

Тюльпан гранітний

Яскраво-жовта квітка, яку можна зустріти в квітні-травні на скелястих берегах Старого і Нового Дніпра - рідкісний ендемічний вид. Це означає, що росте він тільки на обмеженій території з певним видом ландшафту, а тому зустрічається досить рідко і потребує захисту від зниження чисельності. Ця квітка з давніх часів вважалася символом щастя. Також на Хортиці росте і її "брат-близнюк" - тюльпан дібровний, який практично неможливо відрізнити за зовнішніми ознаками від тюльпана гранітного, однак зустрічається він дещо в іншій місцевості (не на скелях і кам'янистих схилах, а в байрачних лісах і рідколіссі), і квітне дещо пізніше (не в першій, а частіше в другій половині квітня).

Тюльпан дібровний

Тюльпан дібровний - не ендемічний вид, він досить поширений на північ від нашого регіону, проте Запорізька область потрапляє на південний кордон ареалу проживання цієї квітки, тому в наших краях він зустрічається рідше, а на південь його вже й зовсім немає.

Рябчик руський

Рябчик руський

Рослина з досить високим стеблом (до 50 см у висоту), ниткоподібним приквітковим листям, і темно-пурпуровими квітами, що спадають дзвіночками. Особливість цієї рослини - досить довгий життєвий цикл: потрапляючи в грунт, його насіння дозріває ще понад 300 діб, перш ніж вже наступної весни прорости. Однак навіть після цього лише один листочок рослини формується ще 2-3 роки, а стебло формується лише після 4го року життя. На 5-6 році рослина вперше зацвітає (в квітні-травні), потім цвітіння триває щороку протягом 10-15 років, після чого частина рослини відмирає і стає основою нової молодої рослини, і цикл повторюється.

Рябчик руський

Уявіть, скільки небезпек і ризиків очікує цю квіточку на такому довгому і складному життєвому шляху! Саме тому чисельність його вельми невелика, а зростає рябчик в основному у важкодоступних для людини місцях - в густих чагарниках, на скелястих обривах і кам'янистих схилах. Якщо вам пощастить зустріти такий "рябий дзвіночок", не ображайте його, цінуєте цю зустріч, і вона неодмінно принесе вам удачу!

Фото та текст: Олексій Толмачов

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Під час Другої світової війни для сполучення між берегами була створена тимчасова залізнична гілка

Цікавий факт

На острові Хортиця налічується 63 пам'ятки історії та археології