Священний Хортицький дуб — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Священний Хортицький дуб

Священний Хортицький дуб

Поруч з верхів'ям балки Шанцевої, недалеко від дороги, що зв'язує основну магістраль із заповідною південною частиною Хортиці, росте красивий дуб, вік якого близько 100 років. На цьому місці, згідно працям істориків Дмитра Яворницького і Якова Новицького, ріс останній на острові Хортиця дуб-велетень - знаменитий Червоний дуб запорозьких козаків. Цілком ймовірно, що віковий дуб, який росте тут сьогодні - прямий нащадок того самого дуба-короля!

З давніх часів дуби-велетні острова Хортиця ставали культовими місцями для різних народів та людей, що зупинялися тут. Стародавні дерева були у великій пошані та ставали місцями сили, згадки про них зустрічаються у важливих історичних працях різних епох. Так, в першій письмовій згадці про острів Хортиця - роботі Костянтина Багрянородного "Про управління імперією", ще в 952 році згадується величезний дуб, під яким здійснювали жертвоприношення. А в XIX столітті колоністи-меноніти, що населяли тоді острів Хортиця, нарахували тут 49 тисяч великих дубів! У 1876 році Яків Новицький публікує інформацію про те, що на Хортиці засох священний дуб, який прожив десятки століть. Згідно переказам, він був місцем збору запорозьких козаків, які в тіні його могутньої крони обговорювали політичні, громадські та військові питання.

Крона вікового дуба біля балки Шанцевої

Внаслідок численних варварських вирубок лісів на острові Хортиця в XIX столітті до наших днів тут вціліло дуже мало вікових дерев. Однак їхні нащадки, внуки й правнуки, змогли донести до наших днів ту потужну енергетику та силу дерев, які бачили за своє життя десятки і сотні історичних подій. Віковий дуб біля балки Шанцевої, що росте на місці знаменитого дуба-короля запорізьких козаків і, можливо, навіть є його нащадком, зовсім скоро відзначить своє перше сторіччя. Такі дерева живуть значно довше людей, і завжди були символами мудрості, сили та стійкості.

Тут, на місці, яке з давніх часів було місцем сили для славних запорізьких козаків та їхніх нащадків, біля красивого вікового дуба, в 2018 році було розпочато створення меморіального комплексу "Священний хортицький дуб". Композиція з кам'яних брил, що символізують Дніпрові пороги, алеї та самого дуба, присвячена нерозривному зв'язку природи та історії з найдавніших часів до сьогодення.

Показати цей об'єкт на карті

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Одне з найвідоміших і найпопулярніших місць відпочинку на острові Хортиця – туристичний пляж

Цікавий факт

Балка Ганнівка, в якій збереглася велика кількість вікових дубів, стала першою в історії Російської Імперії (потім – СРСР, зараз – України) пам'яткою природи, заснованою німцями-менонітами ще в середині XIX століття.