Скіфський Стан — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Скіфський Стан

Скіфський Стан

Музей під відкритим небом, розташований на найвищій точці острова Хортиця, один з найвідоміших меморіально-туристичних комплексів на Хортиці – Скіфський Стан. Тут, на території п'ятої курганної групи, були реконструйовані курганні насипи, з яких три вціліли до наших часів ще з тих пір, коли були насипані. Ці кургани – ровесники Єгипетських пірамід! Крім трьох уцілілих насипів, було відновлено ще три зруйнованих кургани та створено п'ять штучних насипів з метою реконструкції зовнішнього вигляду курганних груп давнини.

Скіфський Стан

Основний курган групи називається Зорова Могила ("Дозорний курган"), і не дарма дано таку ж назву і цій місцевості. Територія Скіфського Стану – це найвища точка острова Хортиця, висота над рівнем Дніпра тут становить майже 60 метрів. За часів козацтва ця точка використовувалась як дозорний пункт – на вершині кургану стояла спеціальна сигнальна вишка – бекет, з якої можна було завчасно побачити наближення ворога, й оповістити про це військо. Для цього на вершині бекету підпалювалось паливо, від якого вночі далеко було видно полум'я, а вдень – дим. На сусідніх вишках при отриманні сигналу запалювали свій сигнал, і так ланцюжком повідомлення обходило велику територію за короткий проміжок часу.

Реконструйовані козацькі вишки – бекети, знаходяться на Скіфському Стані й сьогодні: одна з них розташована в південно-східній частині комплексу, звідси відкривається гарний вид на лівий берег Запоріжжя та на ліве русло Дніпра. Друга вишка встановлена на вершині кургану в західній частині комплексу, звідси чудово проглядається русло Старого Дніпра, правий берег, степові простори Хортиці й сама курганна група Скіфського Стану.

Козацький Бекет

Скіфський Стан – це не тільки чудова оглядова точка, а й багатий музей під відкритим небом. Тут зібрана велика кількість історичних пам'яток наших предків з території практично всієї Запорізької області. Серед них – кам'яні скульптури ("баби"), антропоморфні стели, козацькі хрести, жорна, похоронні кам'яні ящики. В північній частині комплексу розташований унікальний музей кам'яних скульптур – лапідарій. Тут, під відкритим небом, зібрано воєдино кам'яні пам'ятки історії різних епох – кіммерійські, скіфські, половецькі кам'яні скульптури та їх фрагменти, ступи, гармани, зернотерки, жорна, кам'яні корита, шляхові та воротні стовпи, кам'яні хрести різних епох і багато іншого. Прогулюючись тут, можна детально розглянути всі ці об'єкти й доторкнутись до історії наших земель.

Лапідарій на Хортиці

Недалеко від лапідарію біля стежки стоїть геодезичний знак, колись встановлений на найвищій точці Хортиці – кургані Зорова Могила. Цей геодезичний знак – один з найстаріших в Україні, датують його 1921-м роком. На знаку видно сліди Другої світової війни – кульові отвори.

Скіфський Стан вважається місцем сили – особливою енергетичної точкою Землі, в якій на поверхню виходить життєва енергія. Кожен може відчути це, відвідавши Скіфський Стан – тут панує дух історії наших предків, а земля випромінює спокій і умиротворення. Цей історико-культурний комплекс – одне з найбільш рекомендованих до відвідування місць на Хортиці. Тут є практично все – і жива природа хортицьких степів зі свіжим вітром і запахом польових трав, і величезна скарбниця історичних об'єктів, що розповідають нам про долю наших пращурів, і мальовничі панорами околиць, які простягаються на десятки кілометрів вдалину. На території комплексу є стоянка для автомобілів.

 

Показати цей об'єкт на карті

Фото:


Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Неймовірно мальовнича прибережна смуга острову Хортиця, вкрита степовими травами

Цікавий факт

На острові Хортиця є незвичайний камінь, в якому знаходиться рівний отвір округлої форми. Є припущення, що цей камінь в давнину служив у якості маяка.