Балка Костіна — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Балка Костіна

Балка Костіна

У центральній частині Хортиці, на східному узбережжі, навпроти острова Розтьобіна врізається в степ велика глиняна балка Костіна, названа на честь одного з рибаків-запорожців. Балка має настільки довге русло, що доходить від Дніпра до самої автомобільної дороги – через це дорога в цьому місці робить підковоподібний об'їзд обривчастого гирла балки. З боку дороги спуститися в балку досить важко – практично по всій довжині русла схили її дуже обривисті, а глибина русла досягає десятків метрів. Тому краще всього починати відвідувати балку з боку Дніпра, де проходить невелика стежка від старого причалу навпроти острова Розтьобіна на південь. Тут, на самому початку русла балки, ви відразу ж зануритеся в атмосферу дикого байрачного лісу.

Балка Костіна

Ландшафт усередині балки нагадує казкові джунглі - тут до неба тягнуться високі дерева, багато з яких – старі, зустрічаються в балці і вікові дуби. На поверхні щільно лежать гілки і стволи повалених дерев, з боків – високі глиняні стіни – схили балки. Завдяки цим практично пласким схилам, ця балка може повноправно називатися одним з найтихіших місць на Хортиці – звуки навколишнього світу сюди практично не доходять, лише зрідка чується шелест листя дерев, що ростуть у балці. Через велику глибину русла і щільний ліс, навіть в сонячні літні дні до поверхні балки не доходить сонячне світло. Через це тут увесь рік прохолодно і волого – холодне повітря надійно стримується густим байрачним лісом. Відмітити це можна навіть не спускаючись в балку - проходячи по автодорозі, що огинає балку, можна відчути різку зміну температури повітря біля її русла: тут ви немов потрапляєте в прохолодний потік, що виходить з балки в степ нагору.

Балка Костіна

Схили Костіної балки продовжують формуватися і зараз – на глиняних обривах часто стаються зсуви і обвали, завдяки чому русло балки поступово зростає і розширюється. У багатьох місцях прямо на схилах оголяється коріння дерев, які разом зі схилами під час розмиву їх дощовими водами поступово сповзають вниз або навіть цілком обрушуються в русло, перегороджуючи його, немов шлагбаум. Усередині русла, окрім густого лісу, зростає велика кількість трав, висота яких навесні і літом може доходити до метра і більше. Стволи повалених дерев змішуються з цим океаном трав, гублячись із виду на дорозі. Такий ландшафт припадає до душі диким кабанам, часту присутність яких підтверджують чисельні сліди на стволах дерев і витоптані галявини в руслі балки. Від основного русла відходять чисельні відгалуження, з яких складаються цілі лісові лабіринти. Там, де вони закінчуються, можна побачити результат обвалів – величезні глиняні гроти у вигляді широких поглиблень, над якими нависає глиняна "стеля" із звисаючим корінням дерев і чагарників.

Глиняний грот на початку русла балки

Багато ділянок балки навесні і влітку стають повністю непрохідними через щільний лісовий і трав'яний покрив. З боків русла постійно з'являються нові глиняні обвали, в окремих місцях процес падіння фрагментів з глини відбувається практично щогодини навіть в суху пору року. В цілому балка справляє незабутнє враження як місце дуже заповідне, незаймане і дике. Здається, що тут з найдавніших часів не ступала нога людини – це справжній храм природи. Все тут живе і розвивається за своїми законами, перебуваючи в постійній гармонії з Вічністю.

 

Показати цей об'єкт на карті

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Найпівнічніша точка острова Хортиця, і одна з найвищих скель на Дніпрі, під якою знаходиться Змієва печера

Цікавий факт

У минулому, в часи особливо сильної засухи, острів Хортиця з'єднувався з лівим берегом Дніпра численними піщаними косами, за якими можна було легко потрапити на острів і назад на берег. В даний час такого не спостерігається, тому що рівень води в Дніпрі став на 1.5 метра вище після побудови Каховської ГЕС, а по Дніпру проходить фарватер, який щорічно розчищають.