Мережа балок в степу — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Мережа балок в степу

Мережа балок в степу

Протягом східного узбережжя в центральній частині Хортиці в степ врізається безліч красивих глиняних балок і ярів. Починаючи з селища Садівників, і до самого острова Розтьобина степ перетинає більше десятка великих і маленьких ярів. Частина з них навіть має власні імена – це балки Кінський Спуск, Шанцева і Башмачка. Решта ярів та балок залишилися безіменними, але не стали від цього менш привабливими – ці балки відрізняються від інших присутніх на Хортиці. По-перше, схили цих балок і простір між ними займає ковиловий степ і луки з польовими травами і квітами. Особливо красиві ці місця навесні і влітку, коли аромат степового різнотрав'я наповнює все довкола. Ще одна особливість більшості цих балок – круті глиняні схили, які, мов стіни, огороджують русла балок, затінюючи їх більшу частину дня. Завдяки цьому в балках завжди прохолодно і тихо. Прямо на схилах, в глиняних обривах, будують свої гнізда ластівки.

Русло балки

Найбільш великі балки мають відгалуження – цілий лабіринт з окремих ярів, прогулянка по якому становить цілу пригоду. Більш дрібні балки ближче до Дніпра мають пологі, гладкі схили, вкриті степовими травами. Глибина балок дуже різноманітна, у найглибших вона досягає десятків метрів, перетворюючи схили в круті обриви, повністю ізолюючі русло від зовнішнього світу. На схилах часто зустрічаються дерева, які, здається, ось-ось впадуть в обрив, але ростуть тут вже десятки років. З вершин схилів і зі степових пагорбів між балками відкривається мальовничий вид на широке русло Дніпра і східну берегову лінію острова Хортиця. Навпроти, як на долоні, видно центр Запоріжжя – лівий берег. Мережа степових балок східного узбережжя Хортиці – відмінне місце для захоплюючої прогулянки, яка неодмінно принесе вам масу вражень від побаченого.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Одна з найбільших балок на острові Хортиця, має 23 відгалуження, за що і отримала свою другу назву – "Оленячий Ріг"

Цікавий факт

Перші кургани на Хортиці почали зводити задовго до появи найдавнішої з Єгипетських пірамід – в IV тисячолітті до нашої ери. Для порівняння, дата побудови найдавнішої єгипетської піраміди фараона Джосера - близько 2770 року до нашої ери.