Острів Байди — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Острів Байди

Острів Байди

Справжній «молодший брат» Хортиці – острів Байди, або Мала Хортиця, розташований на Старому Дніпрі навпроти урочища Вирва. Малою Хортицею в різні часи називали одразу декілька острівних ділянок на Дніпрі. Це й урочище Степок, яке розташовувалося вище за течією та під час паводків перетворювалося на острів (зараз ця місцевість затоплена, і лише її верхівка височіє над Дніпрогесом та називається островом Леніна). Називали Малою Хортицею й урочище Свиняча Голова, яке також під час паводків ставало островом, відділяючись другим руслом Старого Дніпра від основної ділянки суші правого берега. Після сильної повені в 1845 році це русло розширилося, в ньому буквально змило ліс й будинки, і німці-менноніти, які тут мешкали, насипали дві дамби, щоб цього не повторилося. Зараз там знаходиться запорізький гранітний кар’єр. Третя версія говорить на користь того, що Мала Хортиця – це острів Байди, розташований напроти урочища Вирва на правому березі й дещо нижче (південніше) за балку Каракайку на Хортиці. Сьогодні ця версія є найбільш популярною, і зовсім не дарма цей острів називають «молодшим братом» Хортиці.

Вид з правого берега на острів Байди й Хортицю

Цей невеличкий острів довжиною 570 метрів і шириною близько 160 метрів не лише досить точно повторює форму та обриси Хортиці – тут повторюється навіть послідовність ландшафтних зон! Так само, як на Хортиці, північна частина острова являє собою скелястий пагорб, на півдні скелі острова Байди так само знижуються і йдуть під денну поверхню в південній частині. Так само, як і на Хортиці, центральна частина острова Байди вкрита степом, а південна частина – це понижений плавневий ліс. Така неймовірна схожість дає всі підстави називати цей острів Малою Хортицею.

Це місце цікаве не лише своєю природою й схожістю з Хортицею – це ще й скарбниця історії. У північній частині острова навіть сьогодні доступні зорові рови й вали – це залишки укріплень часів русько-турецької війни 1735-1739 років, які захищали запорізьку судноверф. Нижче за ці укріплення археологам вдалося знайти залишки містечка з фортецею, яке побудоване Дмитром Вишневецьким (Байдою) у середині XVI століття. Це містечко вважається першою в історії Запорозькою Січчю. А дещо вглиб знаходяться ще п’ять міст, одне під іншим! Третій шар – залишки фортеці перших століть нашої ери, четвертий – фортеця білозерської культури (XII-X ст.ст. до н.е.), п’ятий шар – фортеця сабатинівської культури (XIV-XII ст.ст. до н.е.), шостий – фортеця складної кам’яної архітектури площею близько 2,2 гектари, створеної представниками катакомбної культури ще у XX і XVIII-XVII століттях до нашої ери! Є й сьомий шар, найдавніший з усіх – це енеолітичне поселення типу Середній Стог.

Ще на мапах XVIII століття острів Байди мав розміри втричі більші за сьогоднішні. Череда повеней і паводків змила частину острова, особливо постраждала південна частина, яка не мала захисної стіни зі скель. До речі, висота скель у північній частині острова сягає 14 метрів! Сьогодні на острові розташовується база відпочинку «Бригантина» комбінату «Запоріжсталь», північна частина острова вкрита степом, на південній частині росте досить густий тінистий ліс, є виходи до води й невеличкі піщані пляжі. Між південною частиною острова та правим берегом протока має невелику глибину й ширину, що дозволяє легко перепливти на острів з правого берега. Інколи, в особливо посушливий період, коли рівень води в Дніпрі істотно знижується, тут можна навіть перейти на острів убрід.

 

Показати цей об'єкт на карті

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Язичницьке дерев'яне святилище, розташоване на північному схилі балки Велика Молодняга

Цікавий факт

Відчути всю міць дніпровських вод, що вдаряються об гранітні пороги, можна, побувавши під Совутиною скелею, в місці, де плоскі скелі впритул підходять до річки. Вечорами і під час скидання води тут можна спостерігати за бурхливими потоками і слухати шум Дніпра.