Святилище біля балки Каракайка — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Святилище біля балки Каракайка

Святилище біля балки Каракайка

У 2013 році недалеко від бази відпочинку комбінату Запоріжсталь на піднесеній ділянці хвойного лісу було виявлено унікальну пам'ятку археології, що відноситься одразу до двох епох. Об'єкт було знайдено практично випадково: співробітник Національного заповідника "Хортиця" Дмитро Никоненко під час прогулянки виявив верхівку каменя, що стирчить із ґрунту. Оскільки поруч з цим місцем немає скель, така знахідка натякала на можливе археологічне походження каменю. Підозра підтвердилася - в результаті огляду навколишньої місцевості археологи виявили тут велику кам'яну закладку круглої форми.

У процесі дослідження вчені виявили, що знахідка відноситься одразу до двох епох і мала дві стадії будівництва. Перша, більш давня частина - кругле кам'яне святилище з двох кілець з великим менгіром і жертовним каменем, датується епохою бронзи (3-2 тисячоліття до нашої ери). Святилище орієнтоване на точку, де в день літнього сонцестояння заходить Сонце, а це значить, що кам'яна конструкція використовувалася для астрономічних спостережень і культових обрядів, будучи одночасно стародавньою обсерваторією і прообразом найдавніших "церков" того часу.

Кам'яне святилище біля балки Каракайка

Пізніше, вже за часів скіфів (7-4 століття до нашої ери) святилище було перебудовано: вся конструкція з двох кілець була засипана більш дрібними каменями, перетворившись на одну велику кам'яну закладку, а в її центрі було здійснено поховання, яке з часом було повністю розграбовано. Таким чином, ця пам'ятка археології є "двошаровою", і вона використовувалася людьми протягом багатьох тисяч років.

У 2017 році святилище було музеєфіковано та відкрито для туристів, а вже в 2019 році зовсім поруч з ним була виявлена ще одна кам'яна пам'ятка археології, яка, ймовірно, також є святилищем епохи бронзи. Завдяки унікальному розташуванню острова Хортиця нижче Дніпровських порогів на шляху до моря, народи різних епох залишили тут величезну кількість дуже цікавих археологічних пам'яток, які чекають на своє відкриття буквально на кожному кроці, зберігаючи в собі таємниці багатьох епох, народів і ключових моментів нашої історії. Таке багатство культових археологічних пам'яток дає повне право називати Хортицю островом святилищ.

 

Показати цей об'єкт на карті

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Велика ділянка справжнього першостепу

Цікавий факт

Глибина Старого Дніпра напроти Хортиці в районі правобережної скелі Рогози становить 22 метри. Це – одне з найглибших місць на річці. Для порівняння – глибина русла Нового Дніпра в середньому становить 5-8 метрів.