Святилище бронзової доби — Національний заповідник "Хортиця"

Календар "Острів Хортиця 2022"

Календар Острів Хортиця 2022

Ексклюзивний авторський фотокалендар з неймовірними краєвидами Хортиці доступний до замовлення!

Виступ Січових козаків

Святилище бронзової доби

Святилище бронзової доби

Південніше балки Велика Молодняга, на височині, в 1992 році був виявлений цілий комплекс кам'яних закладок культового призначення. Дві кам'яні закладки, що розташовані на півдні, були детально досліджені і реконструйовані в 2000 році. В результаті досліджень було з'ясовано, що знайдені об'єкти датуються другим тисячоліттям до нашої ери – епохою ранньої бронзи, ямно-катакомбним періодом.

Схема південної кам'яної закладки святилища

Крайня південна кам'яна кладка має форму складної конструкції у вигляді кромлеха (кам'яна споруда культового призначення з каменів), діаметр споруди – 4.2-4.4 метри. У центрі конструкції викладено кам'яний овал розміром 2.3х3 метри, південний край якого з'єднаний з основним колом конструкції. Між основним колом і внутрішнім овалом утворюється незаповнена камінням поверхня, що має форму підкови. Центр внутрішнього овалу має діаметр 2х1.2 метри, який не заповнений камінням. Овал і східна частина кола викладена в основному з круглих валунів у два ряди, західна частина при цьому викладена лише в один ряд каменів. У центрі цієї кам'яної закладки була виявлена яма глибиною 1.65 метра, розміри ями – 1.8х1.3 метри, вона має форму овалу, зорієнтованого по лінії північ-південь. На дні цієї ями було виявлено чотири довгі кістки кінцівок людини.

Загальний вигляд південної кам'яної кладки

У 1 метрі на північ від описаної вище кам'яної закладки розташована друга, розміром 6х4.5 метри. У центрі цієї споруди також є округла площа, не заповнена камінням, що розташована в південно-західній частині закладки, злегка асиметрично по відношенню до форми основної конструкції. Закладка складається з каменів середнього розміру, більша частина яких колота, причому більшість з каменів зорієнтована гострими кутами вгору, надаючи всієї конструкції вид щетини. Це – перший випадок знахідки конструкції такого роду, інші знайдені споруди не мали такої характерної особливості.

Схема північної кам'яної закладки святилища

Під час розкопок у східній частині закладки були знайдені дрібні фрагменти ліпного горщика, прикрашеного орнаментом. Через невелику величину знайдених фрагментів не вдалося повністю реконструювати зовнішній вигляд цього горщика, але сама керамічна маса, з якої зроблена посудина, типова для епохи бронзи, що дозволяє приблизно визначити датування знахідки. У центрі закладки виявлена яма овальної форми, розміри її досягають 2х1.2 метри, овал витягнутий з північного сходу на північний захід, глибина ями – 1.8 метри. У районі цієї ями і під камінням закладки були виявлені дрібні фрагменти ліпної посудини з орнаментом. Ця знахідка датується ямно-катакомбною епохою. Усередині ями виявлено поховання дорослої людини, що лежить на лівому боці, головою на південний схід. Інших знахідок в ямі виявлено не було.

Загальний вигляд північної кам'яної закладки

Близька до яйцевидної форма кам'яних закладок цього і сусіднього святилища свідчить про приналежність їх до єдиного культового комплексу, пов'язаного з культом яйця. Це підтверджує не тільки форма закладок, але і наявність у них незаповненою камінням поверхні, що символізує жовток. Образ світового яйця ототожнюється з процесом зародження життя, а також з весняними святами наших пращурів. Цей образ відігравав значну роль в календарних ритуалах. Усі споруди орієнтовані гострим кінцем на схід, тобто на місце, де сонце знаходиться в дні осіннього і весняного рівнодення.

Відповідно до проведених досліджень вдалося з'ясувати, що ці кам'яні споруди довгий час перебували на денній поверхні, але за весь час свого існування не були порушені, змінені або перебудовані. Це говорить про те, що даними культовими спорудами користувалися протягом століть різні культури і народності, що ще більше підтверджує їхню важливість і глибинний сакральний зміст. Після проведених досліджень всі кам'яні закладки були реконструйовані на денній поверхні, і тепер кожен може побачити їх, і в буквальному сенсі доторкнутися до минулого, побувавши на Хортиці.

В даний час тут також можна побачити дерев'яні фігурки язичницьких богів - Перуна - бога-громовержця, і Велеса - покровителя оповідачів і поезії.

 

Показати цей об'єкт на карті

Календар "Острів Хортиця 2022"

Календар Острів Хортиця 2022

Ексклюзивний авторський фотокалендар з неймовірними краєвидами Хортиці доступний до замовлення!

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Гранітна скульптура бандуриста, одного з символів і атрибутів української культури - козака Мамая

Цікавий факт

На острові Хортиця знаходиться близько 5 діючих джерел, і десятки ключів і струмків з прохолодною підземною водою. Влітку ця подарована природою хортицьких земель вода рятує мандрівників від спеки.