Стародавній маяк — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Стародавній маяк

Стародавній маяк

Східне узбережжя Хортиці майже всюди усіяне чисельними гранітними валунами різних розмірів. Але серед всіх цих каменів виділяється один, розташований біля берегу між балками Ушвива і Велика Молодняга. Особливість його в тому, що в камені зроблений рівний круглий отвір діаметром 30 см і завглибшки 50 див. Отвір явно має рукотворний характер. Заглиблюючись у камінь, цей отвір злегка відхиляється вниз, доходячи до невеликого поглиблення на дні.

За версією запорізького краєзнавця Юрія Вілінова, це поглиблення в камені було зроблене не просто так, а з важливою метою – для створення навігаційного вогню – прообразу сучасних маяків! Якщо налити в поглиблення горючу рідину, наприклад, масло або жир, і підпалити її, вогонь буде видно з відстані багатьох кілометрів вниз за течією Дніпра. Це досягається особливим орієнтуванням отвору в камені і його місцем розташування – з цього місця світло поширюватиметься максимально ефективно, покриваючи все дніпровське русло униз за течією практично до південного краю острову Хортиця.

Такий маяк міг використовуватися нашими далекими пращурами для попередження про наближення ворога, так, як використовувалися козацькі вишки-бекети. Тільки цей сигнал могли бачити не з суші, а з води. Також цей маяк міг використовуватися і для сповіщення про наближення до небезпечної водної ділянки з чисельними перешкодами у вигляді надводних і підводних скель, які і зараз видно вище за течією, навпроти Совутиної скелі, де знаходилося колись ціле скіфське городище, що контролювало важливу річкову переправу. Таким чином, цей стародавній маяк міг діяти вже в скіфський час.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Найпівнічніша точка острова Хортиця, і одна з найвищих скель на Дніпрі, під якою знаходиться Змієва печера

Цікавий факт

На острові Хортиця налічується 1052 види рослин, серед них – 657 місцевих, 249 переселених з інших кліматичних областей, 146 бур'янистих. 41 вид рослин зустрічається тільки тут, також тут зростає 41 вид зникаючих рослин.