Кам`яне святилище — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Кам`яне святилище

Кам`яне святилище

Кам`яна закладка яйцевидної форми – частина культового комплексу бронзової епохи (2000 років до н.е.) . Закладка була виявлена і досліджена в 1992 році. Вона має вигляд кам`яної викладки розміром 3,5 на 2,8 метрів із обкатаних гранітних каменів, старанно викладених шаром товщиною від 5 до 20 см. Центр яйцевидної конструкції має «жовток» – овальну область, що не заповнена каменем. По прикладу сусідніх кам`яних закладок цього культового комплексу, гострий кінець конструкції направлений на схід. При дослідженнях в центральному «жовтку» була знайдена яма овальної форми, розміром 1.3х1м, протягнена із півночі на південь. Глибина ями – 1,13 м, а всередині неї була знайдена ліплена чаша-алтарик прямокутної форми, направлена по сторонам світу. Посудини такого типу зустрічаються дуже рідко – подібні дві знахідки відносяться до ямної культури, ще дві - до катакомбної. Рідкість такого типу чаш свідчать про її особливу, не побутову приналежність.

Схема кам`яної закладки

У наш час на території культового комплексу також було створено дерев`яну скульптуру язичницької богині, покровительки прядіння та ткання, матерів і незамужніх дівчин – Макоші.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Півметрова скульптура Великоднього яйця – пам’ятник Українській Писанці

Цікавий факт

Перші кургани на Хортиці почали зводити задовго до появи найдавнішої з Єгипетських пірамід – в IV тисячолітті до нашої ери. Для порівняння, дата побудови найдавнішої єгипетської піраміди фараона Джосера - близько 2770 року до нашої ери.