Святилище-обсерваторія — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Святилище-обсерваторія

Святилище-обсерваторія

Найбільше святилище, знайдене на о.Хортиця, складається з трьох кромлехів і семи закладок, датованих II тисячоліттям до н.е. Протягом 1993, 1998 і 1999 років було проведено археологічні розкопки однієї з найбільших знайдених на Україні культової споруди, що знаходиться на височині «Брагарня» поміж балками Велика Молодняга і Совутина, маючи висоту 31 метр над рівнем Дніпра. До початку розкопок це місце виглядало як курганоподібна височина, під якою щупом можна було виявити значні за розміром скупчення каменів. Для дослідження ділянки було зроблено 2 розкопки, загальною площею понад 300 квадратних метрів. У результаті виявлено унікальну культову споруду, що включає в себе сім кам'яних закладок, три кромлехи і 15 великих стелоподібних каменів. Всі конструкції побудовано з плит місцевого сірого граніту, при цьому більшість з них має великі і середні розміри.

Загальний план розкопок святилища

Найвища частина споруди розташована на південному заході, де знаходиться кромлех, зібраний з 5-7 рядів із середніх і великих каменів, споруда має від 1 до 3 шарів каменю в глибину. У північно-східній частині кромлеха знаходиться двометровий прохід, одна зі стінок котрого позначена масивною гранітною плитою. У центрі кромлеха знаходиться округла закладка із середніх і великих каменів, над котрою розташовано дві великих кам'яних стели зі слідами ручної обробки. Під цією кам'яною закладкою знайдено дві ями, в одній з котрих було знайдено декілька фрагментів малинової вохри, а також ліпний горщик. Біля вже згаданого вище проходу, в кромлеху також було виявлено кремінне вістря стріли ямного типу. Під камінням кромлеха також знайдено фрагменти кераміки епохи ранньої бронзи.

У південно-західній частині кромлеха знаходиться велика кам'яна закладка у формі кола діаметром 4 метри, що знаходиться в межах основного кільця кромлеха і є його частиною. Закладка складається з двох шарів каменів середнього розміру, щільно підігнаних один до одного. При цьому нижній шар закладки складається переважно з довгих, вертикально закопаних брил, а верхній шар представлений плоскими каменями. У верхній частині закладки видніється насип з дрібних відколів зеленуватого діабазу, частина з них має сліди обробки. Навколо закладки розташовуються п`ять стелоподібних каменів довжиною 1-1.2 м. Один з каменів виділяється слідами старанної обробки – у верхній його частині зроблено поглиблення-жертовник. Під кам'яною закладкою було виявлено безліч фрагментів посуду, а на глибині 0.8 м знайдено вогнище овальної форми з великою кількістю вугілля, саме вогнище викладено камінням.

Загальна архітектурна схема святилища

Друга частина святилища, що розташована на північному сході, складається з подвійного кромлеха у вигляді двох накладених один на одного кілець різних розмірів. Менше коло, діаметром близько 5 м, має чітко виражений прохід з північного боку. У південній частині кільця розташована закладка з великих каменів, а в центрі закладки знаходиться масивний стелоподібний камінь довжиною близько метра без слідів обробки. Під закладкою під час розкопок була виявлена яма, в якій знайшли горщик і дуже якісно виготовлене кремінне вістря стріли. Друге коло побільше, діаметром 7х6 м і складається з каменів різних розмірів. У південній частині розташовується прохід, симетричний проходу в малому колі. У західному секторі цього кола знаходиться кам'яна стела квадратного перетину, довжиною близько 1.2 метри зі слідами обробки. Під камінням південно-західного сектора більшого кола виявлена яма розміром 2х0.9 метри у вигляді катакомби з явно вираженою сходинкою і камерою. Глибина ями - 1.2 метри, всередині знайдений кремінній ніж і фрагмент ліпного вінця.

Північно-східна частина: два пересічних кола

Західніше подвійного кромлеха, на відстані трьох метрів один від одного, розташовані стеловидні камені, один з яких має чіткі антропоморфні риси, характерні для стилізованих стел ямного періоду. Між стелами знайдена яма, в якій виявлені фрагменти ліпної кераміки, кістки тварин і гранітний розтиратель. Західніше згаданих стел знаходиться кам'яна закладка овальної форми розміром 2.5х1.7 метри, викладена в 1-2 ряди із середніх та дрібних каменів. Під закладкою знайдена яма овальної форми розміром 1.8х1.5 м і глибиною 1.45 м. У ямі знайдений ліпний горщик зі складним орнаментом.

У південній частині центру святилища знаходиться кам'яна закладка з антропоморфної стелою. Під закладкою в ямі знайдені фрагменти кераміки епохи бронзи. На схід подвійного кромлеха з кілець розташовується невелика (1х0.9 м) кам'яна закладка з семи старанно викладених гранітних каменів. Південніше цієї закладки розташовуються два стеловидних каменя довжиною близько метра.

Загальний вигляд святилища

Всі перераховані частини святилища, ймовірно, споруджувалися не одночасно, а послідовно. Початок функціонування споруди слід пов'язувати з найбільшим кромлехом, розташованим в південно-західній частині святилища. Далі був споруджений більший з північно-східних кромлехів, а потім – менший з них. При цьому допускається факт незначного руйнування більшого кільця будівельниками меншого. Послідовність етапів у формуванні конструкції святилища, орієнтація комплексу по сторонах світу і взаєморозташування окремих елементів відносно один одного говорить нам про те, що всі ці споруди є частиною єдиного комплексу. Наявність кромлехів, зазвичай пов'язаних з символікою небесних світил, а також орієнтація об'єктів комплексу по сторонах світу дозволяє допускати використання споруди для астрально-солярних спостережень і культів, пов'язаних з небесними світилами, також можливий взаємозв`язок із культами родючості.

 

Показати цей об'єкт на карті

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Найбільш заповідна частина Хортиці - казкова країна озер, проток і плавневих лісів, справжній храм Природи

Цікавий факт

У плавнях Хортиці налічується більше двох десятків озер