"Три Щогли" — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

"Три Щогли"

"Три Щогли"

Відомі багатьом запоріжцям високі електроопори, що стоять на Совутиній скелі на острові Хортиця. При будівництві ДніпроГЕС думали, яким чином передати електроенергію по лініях електропередач від правобережної підстанції на лівий берег, у бік заводського комплексу нового Запоріжжя. Тоді було прийнято рішення направити ЛЕП через острів Хортиця. Подолавши вузьке русло Старого Дніпра, лінії перейшли на о. Хортиця й тут зустріли на шляху значну перепону – широке дніпровське русло. Щоб перевести лінії через таку перешкоду, вирішили зводити не звичайні опори, а перехідні. Такий тип опор дозволяє підняти дроти на велику висоту, витримуючи габарит провисання, який убезпечить високі судна, що проходять річкою.

Зведення однієї з опор, 1931 р.

Унікальні опори були зведені в 1930-32 роках, по чотири 75-метрових конструкції на кожному березі. Наприкінці Великої вітчизняної війни опори були підірвані, та потім відновлені в 1945-49 роках, на цей раз вже тільки по три опори на кожному березі. Відновлені опори були за старим проектом кінця 20х років, без змін у конструкції. Фундамент підірваної у війну четвертої опори досі видно в південній частині скелі.

Висота опор – 74,5 метра, між ними є суцільний перехідний майданчик, що дозволяє при їх обслуговуванні переміщуватись між опорами нагорі. Зараз опори несуть п’ять 3-фазних ліній змінного струму напругою 154 кВ (154000 Вольт), по дві лінії на кожній опорі за винятком однієї, де одна лінія не задіяна. Всі лінії пов'язують ДніпроГЕС з об'єднаною енергосистемою півдня України, та зі споживачами на лівому березі, в тому числі – із запорізькими заводами. Розташовані поряд опори з високих сталевих труб споруджені пізніше, в 60-х роках ХХ століття, й несуть на собі одну лінію напругою 330 кВ.

 

Показати цей об'єкт на карті

Фото:


Також дивіться:

Свідки війни: як будували і відновлювали знамениті "Три щогли" та інші ЛЕП на Хортиці, більше двох десятків унікальних історичних фотографій

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Святилище у вигляді круглої кам’яної закладки, датоване V-IV ст. до нашої ери

Цікавий факт

Відчути всю міць дніпровських вод, що вдаряються об гранітні пороги, можна, побувавши під Совутиною скелею, в місці, де плоскі скелі впритул підходять до річки. Вечорами і під час скидання води тут можна спостерігати за бурхливими потоками і слухати шум Дніпра.