Совутина скеля — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Совутина скеля

Совутина скеля

Висока гранітна скеля, що височіє над Дніпром в одному з наймальовничіших місць східного узбережжя Хортиці. Ця скеля названа на честь запорожця Совути, який в козацькі часи наглядав за табунниками, що випасали худобу в цій місцевості. Дотепер збереглись легенди про те, що Совута був справжнім характерником, і що в одній із печер цієї скелі він залишив свій скарб. Колись ця скеля була набагато більшою й масивнішою, але в 1900-му році тут почався видобуток граніту, зробили відкритий кар'єр. У 1927-1932 роках, під час будівлі ДніпроГЕС, кар'єри Совутиної скелі були ще більше розширені. Зараз це добре помітно – з боку Дніпра і з півдня скеля різко знижується, на її схилах видно шаруваті пласти граніту, що утворились при вибухах, а внизу на землі лежить велика кількість гранітних осколків і щебню. Подекуди зі скелі стирчать металеві скоби і товсті сталеві прути – залишки від того ж гранітного кар'єру.

Вид на Дніпро з Совутиної скелі

Сьогодні видобуток гранітів на Хортиці не ведеться, та скеля більше не піддається руйнуванням. На ній встановлені високі опори ліній електропередач – "Три Щогли". Совутина скеля – чудовий оглядовий майданчик. Звідси відкривається вид на русло Дніпра, міст Преображенського, на високі скелі на лівому березі. Звідси видно залишки Дніпровських порогів і греблю ДніпроГЕС. З західної частини скелі відкривається чудовий вид на Совутину балку й околиці острова Хортиця.

Вид на залишки Дніпровських порогів

Особливість розташування цієї скелі в тому, що прямо навпроти неї знаходиться цілий ланцюжок підводних і надводних скель посередині дніпровського русла – скелі Скопцева та Перейми, названі іменами лоцманів, загиблих тут під час аварії судна об скелі в воді. Завдяки звуженню русла спеціальною насипною греблею шлюзу Дніпровської ГЕС і близькому розташуванню машинних залів електростанції, тут часто спостерігається дуже бурхлива течія річки, особливо ввечері. Вдаряючись об скелі, вода з шумом і гуркотом спрямовується на південь, так само, як це було на легендарних Дніпровських порогах. Під час бурхливого розливу річки це місце залишає незабутні враження – спустившись вниз до Дніпра, де берег дуже пологий і складається з пласких скель майже на рівні води, можна слухати шум водної стихії та спостерігати за потужними потоками води, що проносяться прямо під ногами.

Вид на ДніпроГЕС з підніжжя скелі

 

Показати цей об'єкт на карті

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Стрибки з мотузкою з арочного мосту, стрибки зі 120-метрової труби в Запоріжжі, скелелазання на острові Хортиця

Цікавий факт

Глибина Старого Дніпра напроти Хортиці в районі правобережної скелі Рогози становить 22 метри. Це – одне з найглибших місць на річці. Для порівняння – глибина русла Нового Дніпра в середньому становить 5-8 метрів.