Совутина скеля — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Совутина скеля

Совутина скеля

Висока гранітна скеля, що височіє над Дніпром в одному з наймальовничіших місць східного узбережжя Хортиці. Ця скеля названа на честь запорожця Совути, який в козацькі часи наглядав за табунниками, що випасали худобу в цій місцевості. Дотепер збереглись легенди про те, що Совута був справжнім характерником, і що в одній із печер цієї скелі він залишив свій скарб. Колись ця скеля була набагато більшою й масивнішою, але в 1900-му році тут почався видобуток граніту, зробили відкритий кар'єр. У 1927-1932 роках, під час будівлі ДніпроГЕС, кар'єри Совутиної скелі були ще більше розширені. Зараз це добре помітно – з боку Дніпра і з півдня скеля різко знижується, на її схилах видно шаруваті пласти граніту, що утворились при вибухах, а внизу на землі лежить велика кількість гранітних осколків і щебню. Подекуди зі скелі стирчать металеві скоби і товсті сталеві прути – залишки від того ж гранітного кар'єру.

Вид на Дніпро з Совутиної скелі

Сьогодні видобуток гранітів на Хортиці не ведеться, та скеля більше не піддається руйнуванням. На ній встановлені високі опори ліній електропередач – "Три Щогли". Совутина скеля – чудовий оглядовий майданчик. Звідси відкривається вид на русло Дніпра, міст Преображенського, на високі скелі на лівому березі. Звідси видно залишки Дніпровських порогів і греблю ДніпроГЕС. З західної частини скелі відкривається чудовий вид на Совутину балку й околиці острова Хортиця.

Вид на залишки Дніпровських порогів

Особливість розташування цієї скелі в тому, що прямо навпроти неї знаходиться цілий ланцюжок підводних і надводних скель посередині дніпровського русла – скелі Скопцева та Перейми, названі іменами лоцманів, загиблих тут під час аварії судна об скелі в воді. Завдяки звуженню русла спеціальною насипною греблею шлюзу Дніпровської ГЕС і близькому розташуванню машинних залів електростанції, тут часто спостерігається дуже бурхлива течія річки, особливо ввечері. Вдаряючись об скелі, вода з шумом і гуркотом спрямовується на південь, так само, як це було на легендарних Дніпровських порогах. Під час бурхливого розливу річки це місце залишає незабутні враження – спустившись вниз до Дніпра, де берег дуже пологий і складається з пласких скель майже на рівні води, можна слухати шум водної стихії та спостерігати за потужними потоками води, що проносяться прямо під ногами.

Вид на ДніпроГЕС з підніжжя скелі

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Біла альтанка на високій скелі, з якої відкривається мальовничий краєвид на Старий Дніпро та на міст

Цікавий факт

Пам'ятник Богдану Хмельницькому, що стоїть зараз в центрі Запоріжжя в районі парку Металургів, 30 років знаходився на Хортиці в парку на території бази відпочинку алюмінієвого комбінату