Кромлехи доби енеоліту — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Кромлехи доби енеоліту

Кромлехи доби енеоліту

Унікальна пам'ятка археології, що включає в себе 12 кромлехів і 6 кам'яних закладок кінця V - початку IV тисячоліття до н.е. Під час будівництва історико-культурного комплексу "Запорозька Січ" в 2005 році була виявлена ціла серія кам'яних закладок. Подальші археологічні розкопки й дослідження, зроблені в 2006-2008 роках, дозволили виявити й вивчити 12 кромлехів – кільцевих конструкцій з каменю, і 6 кам'яних закладок різних розмірів. Цей культовий комплекс мідного віку пов'язаний з розташованою тут же курганною групою, яка була найбільшою на острові Хортиця. Крім того, неподалік від знайденого комплексу кромлехів знаходяться залишки святилища. Таке тісне розташування культових об'єктів дозволяє допустити їхню приналежність до єдиного сакрального комплексу гігантських розмірів.

Кромлехи під час розкопок

Цей культовий комплекс є одним із найцікавіших серед святилищ Хортиці. По-перше, він відрізняється дуже великою збереженістю практично всіх елементів конструкцій. А ще це – одне з найстародавніших святилищ, йому вже більш 5 500 років! Ці спорудження будували представники квітянської культури наприкінці V - початку IV тисячоліття до нашої ери. Після досліджень весь культовий комплекс був реконструйований на рівні сучасної денної поверхні, і тепер доступний для огляду всіма відвідувачами острову Хортиця.

План споруджень комплексу

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Музей з великою кількістю виставок і експозицій, присвячених історії острову Хортиця та запорозького козацтва

Цікавий факт

У плавнях Хортиці налічується більше двох десятків озер