Музей історії запорозького козацтва — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Музей історії запорозького козацтва

Музей історії запорозького козацтва

Музей козацтва тимчасово зачинений на реекспозицію! Запрошуємо відвідати історико-культурний комплекс "Запорозька Січ"!

Музей з великою кількістю виставок і експозицій, присвячених історії острову Хортиця та запорозького козацтва. Музей було відкрито 14 жовтня 1983 року, і спочатку містив у собі матеріали про історію острова Хортиця з прадавніх часів до сучасності, а також деякі відомості про запорозьке козацтво у світлі радянської ідеології. Більшу частину всієї інформації займали відомості про боротьбу за соціалізм. У ті часи музей називався "Музей історії Запоріжжя". Зі здобуттям незалежності України музей перепрофільований у Музей історії запорозького козацтва, а розділи експозиції, присвячені епосі соціалізму, були демонтовані.

Сьогодні Музей козацтва на Хортиці – це одне із найпопулярніших місць відвідування туристів, і одне із найбагатших історичними матеріалами місць у Запорізькому краї. У музеї діє безліч цікавих експозицій, присвячених практично всім сторонам історії життя острову Хортиця. Експозиція "Хортиця в найдавніші часи" оповідає про період історії Хортиці від епохи пізнього палеоліту до раннього залізного віку. Наступна експозиція – "Острів Хортиця в часи Київської Русі", представлена численними історичними знахідками цього часу, у тому числі - безліч об'єктів з поселення "Протолче". Періоду запорозького козацтва присвячено дві експозиції – "Причини виникнення й формування запорозького козацтва", і "Військове мистецтво запорозьких козаків". Тут можна побачити колекцію козацької зброї, монети, і польські предмети, також тут виставлені макети козацьких возів і козацького судна – "Чайки".

Ятагани в експозиції зброї

Також у музеї є три діорами, які залишають незабутні враження від перегляду. Перша з них – "Битва Святослава", розповість про останній героїчний бій великого князя біля Дніпровських порогів у 972 році. Діорама "Військова рада на Січі" розповість про проведення козацьких зборів на січовій площі, і передасть атмосферу духу козацьких часів. Третя діорама – "Нічний штурм Запоріжжя в 1943 році", розкриває деталі битви, у результаті якої місто було звільнене від ворога у роки Великої вітчизняної війни, у ніч з 13 на 14 жовтня 1943 року. У діорамі присутні справжні військові предмети – міномет, міни, снаряди, і навіть німецька авіабомба.

Макет Троїцької церкви

На території музею також діють тематичні виставки "Запорозьке козацтво у визвольній війні під командуванням Б. Хмельницького", "Духовний світ запорозького козацтва", "Запорозькі Вольності в часи Нової Січі", "Запорізькі землі після ліквідації Січі", "Заселення Запорізького краю", і "Зброя козацьких часів". Усі виставки представлені багатими колекціями цікавих матеріалів, які доносять до відвідувачів докладні відомості про цікаві факти історії з життя наших предків на Запорізьких землях.

Також у будинку музею знаходиться точка продажу різних корисних матеріалів про острів Хортиця і його історію. Тут можна придбати книги, брошури, путівники, карти, сувеніри, колекційні історичні предмети, фотографії й картини з зображеннями визначних пам'яток острова Хортиця та Запорізького краю.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Язичницьке дерев'яне святилище, розташоване на північному схилі балки Велика Молодняга

Цікавий факт

Біля Хортиці перші сліди людини з'явилися близько 15 тисяч років тому

Прокат велосипедів на Хортиці