Січові Ворота — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Січові Ворота

Січові Ворота

Масивна гранітна скеля, що підковою обрамляє північне узбережжя Хортиці, біля самої крайньої точки острова переривається мальовничою глибокою ущелиною, названою Січовими Воротами. В цій точці Дніпро, б'ючись об масивний край Хортиці, розділяється на два русла – вузький скелястий Старий Дніпро між Хортицею та правим берегом, і широкий просторий Новий Дніпро між лівим берегом і островом. Колись звідси починалася піщана коса, яка з'єднувала північний край Хортиці з кам'яними островами, видимими нині у напрямку ДніпроГЕСу. Косу змило під час однієї з повеней.

Південний схил ущелини

Назву "Січові Ворота" це місце отримало завдяки легенді, згідно з якою на Січ можна було потрапити тільки в цьому місці, де стояла козацька варта. Ворог, не знаючи дозволеного шляху, потрапляв у пастку, а козаків, що відправлялися в дорогу, попереджали, що повернутися вони зможуть тільки через ці скелясті "ворота". Пов'язана з цим місцем і ще одна легенда, що оповідає про випробування, яке чекало всіх, кого збиралися посвятити в козаки. Через цю ущелину перекидалася колода, її старанно обмазували салом, а випробовуваний повинен був із зав'язаними очима перейти цією колодою з одного боку скелі на інший. Тих, хто пройшов випробування, посвячували у козаки, а потерпілих невдачу ловили знизу, і запрошували пройти випробування вже через рік.

Вид всередині ущелини

Ця скеляста ущелина - неймовірно мальовниче місце. Обережно спустившись по скелях донизу, ви потрапите у світ, який здається повністю відокремленим від навколишньої місцевості. З боків стіною стоять дві високі скелі, затуляючи сонячне світло. Знизу - волого і прохолодно, є зручний вихід до води з видом на ДніпроГЕС і скелі у Дніпрі. На скелястих схилах живуть дивовижні рослини, подекуди прямо зі скель ростуть дерева. Це місце - дуже тихе і відокремлене, тут можна під шум дніпровських вод помилуватися не тільки річкою, але і неймовірними скелястими ландшафтами. Знизу здається, що скелі ущелини тягнуться до самого неба, звідси вони виглядають надзвичайно високими. Переміщуючись по скелях ущелини, можна побачити багато нового і цікавого, відправившись в незабутню подорож у світ стародавніх скель острову Хортиця.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Музей під відкритим небом, розташований на найвищій точці острова Хортиця

Цікавий факт

З 1944 по 1952 рік у південній частині Хортиці проходила тимчасова залізнична магістраль, яка пов'язала через острів Хортиця правий і лівий берег Запоріжжя на час відновлення основних мостів після війни. Насип від цієї залізниці збереглася на Хортиці до наших днів.

Прокат велосипедів на Хортиці