Скеля Верхня Голова — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Скеля Верхня Голова

Скеля Верхня Голова

Північна частина Хортиці оточена високими скелями, їх висота плавно знижується на південь, а ближче до плавнів скелі уходять під землю, стаючи невидимими. Тут, на самій північній точці острова Хортиця, дуже помітний скелястий виступ висотою в кілька десятків метрів. По східному березі "головами" було названо три скельних виступи – Верхня Голова на крайній північній точці, Середня Голова - плоска скеля посередині острову, і Нижня Голова – найпівденніша зі скель, що виходять на денну поверхню, також спрямована вперед, до води. З Верхньої Голови відкривається простора панорама Старого Дніпра, видно арочний міст і ДніпроГЕС, добре видно правобережні скелі. Це місце - одне з кращих для відпочинку в північній частині острова. На скелі біля самого обриву встановлена кам'яна баба.

Змієва Печера

У скелі, практично посередині між водою і верхнім плато, розташована найвідоміша на Хортиці печера – Змієва. Це – скельний розлом, широка тріщина в гранітах шириною близько метра, висота її сягає п'яти метрів, а глибина - більше 4 м. У 1879 році в цій печері знайшли кременеві відколи, черепки ліпного посуду і кілька кісток тварин, а ще раніше – сідло, сукно і збрую козацьких часів. Назву печері було дано за легендою, згідно з якою тут жив величезний Змій, який за часів козацтва щоночі вилітав з печери, освітлюючи Дніпро яскравим світлом. Потрапити в печеру дуже непросто – скеля, в якій вона знаходиться, має вигляд стрімкої стіни з від’ємним нахилом, спуститися по скелі без спеціального спорядження і серйозної альпіністської підготовки неможливо. Недоступна печера і з води через ту ж саму стрімку скелю і велику висоту розташування печери над водою.

Скала Верхня Голова за однією з версій є імовірним місцем останнього бою і загибелі великого князя Святослава в 972 році. Також існують версії загибелі князя на території Дніпровських порогів, які розташовувалися в десятках кілометрів вище за течією Дніпра.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Під час Великої вітчизняної війни для сполучення між берегами була створена тимчасова залізнична гілка

Цікавий факт

У минулому кілька островів, видимих зараз з північного краю Хортиці перед ДніпроГЕСом, були поєднані з Хортицею піщаною косою.