Святилище скифської доби — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Святилище скифської доби

Святилище скифської доби

Святилище у вигляді круглої кам’яної закладки в сосновому лісі недалеко від Чорної скелі, датоване V-IV ст. до нашої ери. Ця кам’яна споруда досить добре прихована від очей, оскільки знаходиться просто в лісі. Орієнтир, за яким можна легко знайти святилище, – огорожа, що оточує табір «Чайка» з північного заходу. Недалечко від місця, де паркан завертає, і знаходиться ця кам’яна закладка. Конструкція має форму кільця з невеличкою опуклістю, діаметр кільця – 4,8-4,9 м. У центральній частині є ділянка круглої форми, не заповнена камінням. Діаметр центральної площадки – 1,8-1,2 м. Внутрішній край кам’яного кільця дещо більш виражений, ніж зовнішній. Конструкція складається з каменів переважно невеличких і середніх (до півметра) розмірів, вони в основному колоті, рихлі, щільно підігнані одне до одного.

Схема кам’яної закладки й поховання

Під закладкою в центральній частині було знайдено контур поховання овальної форми 1,9 х 0,7 м, витягнутий по вісі захід-схід. У західній частині виявлені три вертикально розташовані гранітні брили, що опинилися тут, вочевидь, після пограбування. У момент поховання це каміння знаходилося зверху, над могилою. Глибина дна поховальної ями – 150 см. Зачистка відкрила поховання людини 1,7 м на зріст, яка лежала витягнута на спині. Грабіжники зруйнували верхню частину скелета, яка дуже погано збереглася. Датувати споруду можна всього лише за декількома фрагментами античної кераміки, знайденими серед каміння закладки над похованням.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Затишний піщаний пляж, розташований на кордоні степу і плавнів – один з найчистіших пляжів на Хортиці

Цікавий факт

Біля Хортиці перші сліди людини з'явилися близько 15 тисяч років тому