
Південна частина Хортиці - це одна з небагатьох збережених ділянок Великого Лугу Запорозького, легендарної країни Гілеї. До затоплення водами Каховського водосховища, країна плавнів займала площу від острова Хортиця і далі вниз за течією Дніпра на десятки кілометрів. Після створення водосховища заповідні плавні Великого Лугу опинилися під водою, і лише піднесені ділянки плавнів залишилися на поверхні - це плавні Хортиці, і частина плавнів нижче острова. Саме плавні займають більшу частину південного сегмента Хортиці - тут плато острова різко знижується, спускаючись практично до рівня дніпровських вод, а степові і лугові ландшафти змінюються непрохідними лісами на узбережжі численних озер, з'єднаних протоками.
Хортицькі плавні - зона абсолютної заповідності: тут мешкає безліч видів тварин, птахів, риб і комах, в тому числі - дуже рідкісних. Крім того, в плавнях зустрічається велика частина найстаріших дерев Хортиці, в тому числі і вікових дубів. Завдяки тому, що втручання людини в природу тут мінімальне, в плавнях зберігається незаймана природа, що стала домівкою для сотень видів тварин. З огляду на те, що такий природний світ розташувався поблизу географічного центру величезного промислового міста, плавні Хортиці можна повноправно вважати справжнім дивом нашої природи.
У плавнях Хортиці діє найбільш суворий режим заповідності, відвідувати їх рекомендується тільки на території спеціально облаштованої екскурсійної стежки в урочищі Протолче, дотримуючись максимальної тиші та обережності, щоб не потривожити звірів і птахів, що мешкають тут. Прогулянка по екскурсійній стежці дозволяє за невеликий відрізок шляху побачити всю красу і різноманітність природного світу хортицьких плавнів, насолодитися унікальними пейзажами, і вдихнути кристально чисте повітря казкової заповідної країни, не виїжджаючи за межі одного з найбільш промислових міст України.