Протолче — Національний заповідник "Хортиця"
Виступ Січових козаків

Протолче

Протолче

Меморіально-туристичний комплекс, розташований на місці середньовічного поселення Протолче, на порозі плавневих озер, в самому серці заповідної природи острова Хортиця. Середньовічне поселення Протолче було знайдено археологами в 1976 році, при дослідженні було виявлено декілька культурних шарів поселення, що датуються IV-XVI століттями. Настільки довгий час функціонування поселення пояснюється його розташуванням – це був своєрідний пост, розташований на шляху "з варяг у греки", поблизу однієї з найважливіших переправ того часу – Протолчого броду. Сам брід знаходився в південній частині Хортиці, і з'єднував правий берег Старого Дніпра з островом Хортиця, а далі – острів з лівим берегом Дніпра. Саме поселення не мало укріплень, під час свого розквіту його територія сягала 16 гектарів. Існує версія, що це поселення навіть могло бути прообразом запорозької січі. Під час археологічних досліджень тут були знайдені залишки наземних «дружинних» приміщень, 7 слов'янських приміщень – землянок і напівземлянок, залишки металургійної майстерні XII-XIII ст. Виділяється два основних періоди існування поселення – ранній, з X по XII століття, і пізній, з XIII по XIV століття.

В даний час на території слов'янського поселення Протолче, біля самої межі озерної частини Хортиці, відкритий меморіально-туристичний комплекс. Тут зібрані історичні пам'ятки різних періодів, а також відтворена атмосфера козацького зимівника XVIII століття. На території комплексу розташовані дві козацьких оглядових вишки – бекети, з яких відкриваються мальовничі краєвиди на лугові простори південної частини Хортиці. Також зараз тут розташований охоронний пост з метою захисту хортицьких плавнів, які є зоною абсолютної заповідності. З внутрішнього двору меморіально-туристичного комплексу "Протолче" починається туристична стежка, що веде в заповідні плавні – країну казкових лісів, проток, озер, боліт та лугів. Ця стежка створена на штучній дамбі, насипаної під час Великої вітчизняної війни – тут у воєнний час проходила тимчасова залізнична колія. Зі стежки добре проглядаються озерні комплекси, протоки, плавневий ліс по берегах водойм. На самому початку стежки на пагорбі розташоване давнє язичницьке святилище, що датується III-II тисячоліттям до нашої ери.

Протолче – це одне з найкращих місць на Хортиці для єднання з природою. Тут, на лугових просторах південної Хортиці, можна по-справжньому відчути близькість природи – неймовірно чисте, прохолодне повітря з запахом свіжої озерної води, спів птахів, що пролітають в чистому небі, шум листя дерев, які стоять щільною стіною на сторожі заповідних плавнів. Цей меморіально-туристичний комплекс – найпівденніший на Хортиці, а значить і найвіддаленіший від суєти автомобільних доріг, селищ і баз відпочинку. Тут можна набратися сил, відпочити, щоб знову продовжити захоплюючу подорож у дивовижний світ острова Хортиця.

 

Показати цей об'єкт на карті

Кемпінг Сагайдачний

Мобільний додаток

Мобільний додаток

Android-додаток включає в себе інтерактивну карту-путівник Хортицею з можливістю навігації, докладні описи пам'яток, розклади транспорту, та безліч інших корисних функцій

Дізнатись більше

Як дістатись на Хортицю?

Дізнайтесь, як доїхати на Хортицю максимально швидко й ефективно. Вашій увазі пропонується схема проїзду, список маршрутів громадського транспорту, розклад руху автобусів і електричок.

Як доїхати на Хортицю?

Куди піти

Півметрова скульптура Великоднього яйця – пам’ятник Українській Писанці

Цікавий факт

На Хортиці мешкає найменший птах Європи - жовточуба золотомушка. Пташечка розміром до 10 см важить менше, ніж чайна ложка цукру!