Протолче — Національний заповідник "Хортиця"

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Виступ Січових козаків

Протолче

Протолче

Меморіально-туристичний комплекс, розташований на місці середньовічного поселення Протолче, на порозі плавневих озер, в самому серці заповідної природи острова Хортиця. Середньовічне поселення Протолче було знайдено археологами в 1976 році, при дослідженні було виявлено декілька культурних шарів поселення, що датуються IV-XVI століттями. Настільки довгий час функціонування поселення пояснюється його розташуванням – це був своєрідний пост, розташований на шляху "з варяг у греки", поблизу однієї з найважливіших переправ того часу – Протолчого броду. Сам брід знаходився в південній частині Хортиці, і з'єднував правий берег Старого Дніпра з островом Хортиця, а далі – острів з лівим берегом Дніпра. Саме поселення не мало укріплень, під час свого розквіту його територія сягала 16 гектарів. Існує версія, що це поселення навіть могло бути прообразом запорозької січі. Під час археологічних досліджень тут були знайдені залишки наземних «дружинних» приміщень, 7 слов'янських приміщень – землянок і напівземлянок, залишки металургійної майстерні XII-XIII ст. Виділяється два основних періоди існування поселення – ранній, з X по XII століття, і пізній, з XIII по XIV століття.

В даний час на території слов'янського поселення Протолче, біля самої межі озерної частини Хортиці, відкритий меморіально-туристичний комплекс. Тут зібрані історичні пам'ятки різних періодів, а також відтворена атмосфера козацького зимівника XVIII століття. На території комплексу розташовані дві козацьких оглядових вишки – бекети, з яких відкриваються мальовничі краєвиди на лугові простори південної частини Хортиці. Також зараз тут розташований охоронний пост з метою захисту хортицьких плавнів, які є зоною абсолютної заповідності. З внутрішнього двору меморіально-туристичного комплексу "Протолче" починається туристична стежка, що веде в заповідні плавні – країну казкових лісів, проток, озер, боліт та лугів. Ця стежка створена на штучній дамбі, насипаної під час Другої світової війни – тут у воєнний час проходила тимчасова залізнична колія. Зі стежки добре проглядаються озерні комплекси, протоки, плавневий ліс по берегах водойм. На самому початку стежки на пагорбі розташоване давнє язичницьке святилище, що датується III-II тисячоліттям до нашої ери.

Протолче – це одне з найкращих місць на Хортиці для єднання з природою. Тут, на лугових просторах південної Хортиці, можна по-справжньому відчути близькість природи – неймовірно чисте, прохолодне повітря з запахом свіжої озерної води, спів птахів, що пролітають в чистому небі, шум листя дерев, які стоять щільною стіною на сторожі заповідних плавнів. Цей меморіально-туристичний комплекс – найпівденніший на Хортиці, а значить і найвіддаленіший від суєти автомобільних доріг, селищ і баз відпочинку. Тут можна набратися сил, відпочити, щоб знову продовжити захоплюючу подорож у дивовижний світ острова Хортиця.

 

Показати цей об'єкт на карті

Гід по Хортиці у вас в кишені

Мобільний додаток

  • Працює будь-де без доступу до мережі!
  • Ілюстровані розповіді про понад 150 цікавих місць, пам’яток історії та природи
  • Пішохідні, велосипедні та автомобільні маршрути між будь-якими точками
  • Навігація, пошук та всі об’єкти інфраструктури

Завантажити з Google Play

Кемпінг Сагайдачний

RocknRope: роупджампінг, скелелазання, естремальні експедиції

Теплоходные экскурсии и аренда теплохода в Запорожье от компании Речной Трамвайчик

Куди піти

Під час Другої світової війни для сполучення між берегами була створена тимчасова залізнична гілка

Цікавий факт

На острові Хортиця налічується 63 пам'ятки історії та археології